pitäisi laihtua.. eikö?

Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja onni löytyy arjesta:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja onni löytyy arjesta:
Miten musta tuntuu ettei paino tipu millään tai ei ainakaan sitä vauhtia kun haluaisin. :kieh: Yritin laatia itselleni vähäkalorisen ja terveellisen päivän ateriarytmin. Vai voiko tapahtua niin, että alussa junnaa ja sit laskee urakalla. Kysyy kyllä motivaatiota pysyä linjassaan..
Aamupala:
omatekoista sokeritonta marjakiisseliä, kaksi ruisleipää päällä tomaattia.
Lounas
Nutrilet lihaliemi, 1-2 ruislepää tomaatilla
Välipala
Hedelmää
Päivällinen
salaatti kasviksista (ei lihaa/kanaa/kalaa)
taas 1 ruisleipä tomaatilla
Iltapala
Kiisseliä tai ananasta ja hedelmiä

Miksei kanaa/kalaa/lihaa? Syö mieluummin niitä kuin leipää noin paljon. Pala per ateria on ihan jees jos et halua kokonaan jättää pois. Paljon sä saat energiaa noista yhteensä? Vähintään 1200 kcal pitäis saada per päivä et elimistö toimii kunnolla.

Jostain terveysjutusta luin, että laihduttajakin saa syödä jopa 6 ruisleipäsiivua päivässä. Ei mulla mitään erityistä syytä ole ettei lihaa tms, esim. tonnikalapurkissa on kuitenkin kaloreita..
Eräs ystäväni laihduttaa ryhmässä ja heillä on 500kcal/pv.. Ja hän laihtuu kyllä. En ole laskenut kaloreita.

Sun ystävä on varmaan Xtravaganzassa jossa käytetään ekat viikot ateriankorvikkeita.

Tonnikalassa on toki kaloreita, mutta myös proteiinia jota elimistö tarvitsee lihaksien ylläpitoon.

Ota ruokavalioon rasvaton maitorahka (Ehrmann ), rasvaton raejuusto, tonnikala öljyssä/vedessä ja rasvana voit ihan hyvin käyttää tavallista margariinia. Niissä kevennetyissä versioissa ei rasvan koostumus ole yhtä hyvä kuin noissa tavisversioissa. ( Ihan Mikael Fogelholmin kirjasta luntattua )

Täällä on muita hyviä lähteitä:
http://kalorilaskuri.fi/ohjeet.php?ohje=c8#pro

On juuri tuossa mainitsemassasi ryhmässä ja mun mielestä se ei kuulosta terveellisesltä. Ehkä se pussien koostumus on sitten tarkoin mietitty, mutta jos on 500kcal niin eikö se mene säästöliekillä jos kerta tää munkin ruokavalio!
Kiitos hyvistä vinkeistä taidan lisätä ruokavaliooni sen raejuuston, tonnikalan, rasvattoman piimän. Onkohan niistä kinkkusuikaleista kevytversiota?
 
Alkuperäinen kirjoittaja Cassy:
Tässä on mun mielestä esimerkki ehkä huonoimmasta mahdollisesta laihduttajan ruokavaliosta. Ainakin melkein.

Samaa mieltä... Missähän kaikki proteiinin lähteet on ruokavaliosta..
Ja jos tollasella ruokavaliolla pitää itseään nälässä, niin varmasti jossain välissä tulee sit mörssättyä oikein kunnolla..
 
Alkuperäinen kirjoittaja RangaTanga:
Alkuperäinen kirjoittaja Cassy:
Tässä on mun mielestä esimerkki ehkä huonoimmasta mahdollisesta laihduttajan ruokavaliosta. Ainakin melkein.

Samaa mieltä... Missähän kaikki proteiinin lähteet on ruokavaliosta..
Ja jos tollasella ruokavaliolla pitää itseään nälässä, niin varmasti jossain välissä tulee sit mörssättyä oikein kunnolla..

No sepä. Eihän tuommoista ihmisen pääkään kestä. Jotain lientä ruuaksi? Mitä varten? Mitä hyötyä siitä siis tarkalleen ottaen on?
 
Ei tuolla tavalla laihdu kukaan! Lisää proteiinia ja rasvaa ruokavalioon. Hiilarit aamupäiväpainotteisesti ja illasta kokonaan pois. Esim. näin:

Aamulla
puuroa 2 dl + rypsiölyä 1 rkl + jotain marjoja tms
tai tuorepuuroa (hiutaleita+marjoja+jugurttia)
tai rahkaa (vaikka rahkaa ja ananasta)
+ 2 palaa RUISleipää
ehkä hedelmä
+kahvi, tuoremehu, vettä

Lounas
Kalaa, kanaa, lihaa ihan reilusti + salaattia ja/tai vihanneksia (EI perunaa, ei pastaa, ei riisiä!)
+ vettä (Ei mehuja, ei leipiä)

Välipala
Rahkaa+marjoja tms
tai jugurttia + marjoja tms
pala RUISleipää
hedelmä

Päivällinen
Reilusti kalaa, kanaa tai lihaa + salaattia/vihanneksia (EI perunaa, ei pastaa, ei riisiä)
Lisäksi voit ottaa raejuustoa tai muuta proteiinipitoista ihan huoletta

Iltapala
Rahkaa+marjoja
tai jugurttia + marjoja
hedelmä
(ei illalla leipää enää yhtään!)
 

Similar threads

T
Viestiä
16
Luettu
407
Aihe vapaa
Hullu maailma
H

Yhteistyössä