Pikkuvauvan JATKUVA nuha

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Kahden äiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"Kahden äiti"

Vieras
Siis apua. Toivottavasti tää menee oikealle osastolle ja on joku, jolla olis joku vinkki antaa.

Nuorimmainen on just 3 kk vanha. On ollut nuhainen viimeiset 2 kk. Kun nuha tuli ja oli oikein paha, vauva oli kuukauden ikäinen. Käytin heti tk:ssa ja katsottiin korvat jne. Lääkärin ajatus oli, että niin kauan kun ei ole kuumetta eikä lapsi ole ärtyisä tai erityisen raukea, ei ole syytä huoleen.

Nuha helpotti n. ristiäisten aikoihin vauvan ollessa puolitoistakuinen, mutta ei poistunut kokonaan. Muutama viikko mentiin niin, että nuhaa oli vain aamuisin. Nyt nuha on taas yltymään päin.

Eilen käytin taas lääkärissä. Korvat ja keuhkot ok ja lääkärin kommentit oli vähän sitä tyyliä, että kannattaako sitä nyt joka nuhasta tänne roudata. Noin pienellä ei lääkärin mukaan voi olla allergiaa (meillä koira), eikä mikään puukaan vielä kuki näin pohjoisessa, joten siitäkään ei ole kyse.

Vauva on ollut reilun kuukauden Nutrilonilla, eli rintamaidostakaan ei vika löydy.

Tuntuu pahalta kuunnella, kun vauva "röhkii" koko ajan, vaikka onkin hyväntuulinen ja nukkuu ja syö hyvin. Apteekista olen hakenut niitä suolaliuostippoja ja niitä laittanut useamman kerran päivässä, että henki kulkisi paremmin.

Onko kellään kokemusta moisesta? Mistä ihmeestä tuommoinen nuha voi johtua?!
 
En tiedä auttaako tämä, mutta meillä tytär oli vauvana alkuun nuhaisen oloinen ja se vain jatkui ja jatkui.. lopulta tajusin, että ikkunasta varmaan vetää sen verran, että sieltä käy vauvalle kylmä. Kevät oli jo pitkällä, mutta kai sieltä sen verran kylmyyttä tuli, että pieni siihen reagoi. Siirsimme vauvansängyn toiselle puolelle huonetta, ja pian oli nuha pois.
 
Tai maito nousee hengitysteihin ja muistuttaa nuhaa?

Meillä tuonikäinen oli jatkuvasti "röhisevä" tapaus, mutta taisi olla ihan sitä, että maito nousi etenkin makuuasennossa herkästi hengitysteihin. Pulauttelikin, mutta oli tuota nuhaisuuttakin.
 
Talo on vuoden vanha, joten homeesta ei ainakaan ole kyse. Muu perhe on (myös vanhempi sisarus 3 v) terveitä. Maitoakaan se ei ole, koska kun nenään laittaa esim. noita suolaliuostippja, niin sieltä tulee ihan rehellistä vihreää räkää :( Sänkykään ei ole ikkunan edessä. Hän on kyllä kovin kylmän arka muuten, palelee helposti - olisiko sitten kuitenkin ihan vilustumista. Mutta voiko joku olla vilustunut monta kuukautta?!
 
meillä on nyt sama homma. pikkunen jatkuvasti nuhassa ja aamulla on todella kamalan kuuloista rohinaa. kyse myöskin räkäisyydestä koska rehellistä vihreää räkää tulee.
käytin myös lääkärissä 2kk ikäisenä ja siellä myös vähäteltiin mutta löytyi pissatulehdus. Sitä ihmeteltiin kun vauva oli niin hyvinvoiva nuhaa lukuunottamatta.
nyt ollaan päälle 3kk ja nuha pahenemaan päin taas. Mitään kuumeilua ei ole.
Nuin pienillä rööreillä tulee kuulema äkkiä tulehduksia niin olisi mukava tietää MIKÄ oikein on. Lääkärit täällä ei oikein osaa mitään "korviin ei oikein kunnolla näe kun vauvoilla on tuollaisia pieniä karvoja"- pakkohan sinne jollaki on nähä että tietää!!
 
Meidän tyttö on 6,5kk ja reilu 3 kk on jatkunut nuha koko ajan. Kirkasta ja ilmaista räkää tulee aina niistettäessä ja makuuasennossa limaa valuu kurkkuun, yskii ja näin ollen ei nuku kunnolla. Ollaan rampautti yksityislääkäreillä eikä kukaan osaa sanoa mitään muuta kun tää on ihan normaalia. Vauvat vaan on yleensä tukkoisia.. Ehkä vähän aikaa voivat olla mutta tää menee jo yli hilseen kun ei lopu ollenkaan. Meillä myös koira. Olen laittanut pienen omaisuuden vauvoille tarkoitettuihin nenätippoihin, keittiöstään ja physiomer baby suihkeeseen( sillä irtoaa muuten meillä parhaiten räkä liikkeelle). Yleiskuntoa on tosi hyvä, syö hyvällä omalla tunnolla ja on sen näköinen ja kokoinen 8,5kg :)
Eräs lääkäri epäili, että tekee hampaita ja nuha loppuu siihen kun ensimmäinen hammas puhkeaa, no jos tämä pitää paikkansa niin ensimmäistä hammasta on tehty jo aika kauan.
Tää koettelee melko paljon meikäläisen yöunta kun yöt ovat tosi rikkonaisia ja päivisinkään ei nukkumisesta tule mitään koska ongelma seuraa myös päivisin vaikka nukkuu ulkona vaunuissa ja pääpuolelta kehotettu reippaasti ylöspäin.. Meillä myös mies ja minä ollaan terveitä, ei nuhaa tai muutakaan. Tää on vaan niin pylleröstä kun ei löydy syytä.. Varsin tytölle allergiatesteihin ajan ja katsotaan mtitä se nytmsit sanoisi, lääkäri sanoi, että menkää nyt käymään siinä niin voidaan sulkea se allergia pois........ Ärsyttää!
 

Yhteistyössä