Pikkunaposteltavaa syntymäpäiväaamuksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja T-Bird
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

T-Bird

Jäsen
21.01.2008
510
0
16
Siinäpä se, vinkkejä kaipaan leivontaan, jotain pientä, suolaista tai makeaa isännälle heti aamusta synttäreiden kunniaksi :)
Ensin oli tarkoitus tehdä brita-kakku, mutta olen niin laiska, etten jaksa herätä sitä aamulla tekemään ennen töihin menoa :snotty:
Jotain pientä, ehkä jotain joka sopii muffinsivuokiin..kaikki ideat resepteineen ovat tervetulleita :hug:
 
3 minuutin kuppi brownie.

4 rkl jauhoja
4rkl sokeria
2rkl kaakaota
1 muna
3rkl maitoa
3rkl öljyä
1 kuppi

Sekoita kuivat aineet, lisää muna ja sekoita. Lisää maito ja öljy sekoita Mikroon 3-4min täydellä teholla. Nom nom... Tulee muuten hyvää :) Kannattaa kokeilla :P
 
Britakakkua ei edes voi tehdä vain muutamaa tuntia ennen tarjoilua. Ei onnistu. Pohjan pitää saada kovettua kunnolla, eli edellisenä päivänä kannattaa leipoa pohja ja sit seur päivänä vasta täyttää.
 
Miehet tykkää usein suolasesta enemmän aamulla. Tee "äijämuffinsseja": muffinssipellin koloihin ensin pekonisuikale, päälle rikot kananmunan joka koloon, siihen päälle puolikas kirsikkatomaatti ja suolaa ja pippuria, kruunuksi juustoraastetta. Sitten koko komeus uuniin. Pois ottaessa pysyvät nätisti muffinsin muodossa, voit yhteen tökätä kynttilän. :)
 

Yhteistyössä