Pika-apua taaperon rutikuiviin kinttuihin!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jopo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä pojulla ollut alusta asti atooppista kuivaa ihoa ja muut perusvoiteet ei juurikaan tehonneet mutta violetti Essexin tuubi on auttanut tosi hyvin. Suosittelen!
 
apteekin ceridal on ykkönen. taatusti laadukas ja sopii intiimikäyttöön myös.
meillä esin jos on tytön vatta ollu löysällä niin sillä saa hyvin kaikki pois ja sit sit ä kuullema käytettään vaipa ihottumaan. Meillä ei koskaan oo ollu ongelmaa liekkö ceridalin ansiota
 
Alkuperäinen kirjoittaja Williviini:
Ja kun peset, niin älä käytä saippuaa tai pelkkää vettä. Käytä saippuan tilalla perusrasvaa, puhdistaa ja kosteuttaa.

Mä käytän taaperolla saippuan sijasta humektania pesuun pojalla atooppinen iho ja lääkäri suositteli. Öljymäiset ja erittäin "rasvaiset rasvat" voivat myös estää kosteuden imeytymisen ihoon.
 
Allergialääkärit näyttää tykkäävän juuri noista Essexin rasvoista - niitä löytyy talveksi rasvaisempi ja kesäksi juoksevampi vaihtoehto. Meille suositeltiin lapsen nopeaa suihkuttamista pelkällä vedellä iltaisin (siis pari minuuttia) ja sen jälkeen rasvaamista silleen, että on ihan valkoisena rasvasta - kosteaan ihoon rasva imeytyy paremmin. Essexin rasvaisempi voide on aika tahmaista, joten siihen sitten tarttuu kaikki pölyt ja karvat... eli iltapuuhia, ja pyjäma sitten päälle. Päivisin kannattaa vältellä sukkahousujen käyttöä, iho pääsee paremmin hengittämään.
Oon joskus miettinyt että mitenköhän ihan joku oliiviöljy toimisi...
 

Yhteistyössä