pieni vauva,muita?lapsiveden VÄHYYS?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rv 33+
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

rv 33+

Vieras
hei!

mitenkä on teillä ultrissa sanoneet lapsiveden määrän olevan viikoilla 30-33?
itellä sf menee aika pienillä lukemilla 26cm! ja ultrassa lääkäri totesi että vettä oli vähän,mutta ei kuitenkaan liian vähän vaan ihan tarvittava määrä.
Väheneekö vesi joillain viikoilla vai mistä kyse?itseäni hieman huolettaa kieltämättä...
sf-mitta ei ole 3 viikossa kasvanut kuin sen yhden sentin.
seurannoissa tosin onneks olen alusta lähtien ravannut ja lapsi kasvaa kuitenkin pienestä mahasta huolimatta.
itse olen myös pienikokoinen jotenka luulisin olevan geneettistä.(160\52)

onko muita joilla kokemuksia?
 
sf mitta ei sano mitään.mulla oli 31 viikolla 1600 g.vauva.Lapsivettä oli vähämäisesti muttei mitään tehty eikä tarvinnut.Tyttö syntyi ihan normaaliaikaan 3000 g ja 49 cm.

Olisi lääkärit sulle sanoneet jos olis aihetta huoleen.
 
hei!

Mulla ei oo sf-mitta kasvanut kuin sentin (30:stä 31:een) viikolta 33, nyt siis huomenna 40 täynnä. Lapsivettä todettiin viikolla 37 olevan vähän ja viikolla 38 edelleen vähän mutta ei huolestuttavan vähän. Tuolla lastenhoitopuolella oli asiasta keskustelua, voin käydä nostamassa sen esille.. oli ainakin joitain hyviä kommentteja.. :)

Niin ja kaikilla se vesi vähenee loppua kohti, joillain vaan enemmän kuin toisilla, ja se saattaa myös vaihdella.. Eiköhän sullakin kaikki oo hyvin! :)
 

Similar threads

Yhteistyössä