Pian 7v. arkuus harrastuksiin, mitä tekisit?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mep
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Mep

Vieras
Poikamme kohta 7v. on reipas ja sosiaalinen, jonkin verran sähelö eskarilainen, joka siis on tottunut olemaan päiväkodissa ryhmissä. Tykkää pk:sta ja kavereista.

Olemma yrittäneet erilaisia harrastuksia lisäksi, siis vain yhtä kerrallaan ja kerta viikkoon ajatuksella, mutta tilanne on yleensä seuraava;

Tänään on sitten uintireissu iskän kanssa ja on siellä muita lapsiakin (uimakoulu, osa 2) Alkeet saatiin käytyä jotenkin, mutta lähdöt olivat aina hankalia...

Alkaa itku ja vaikerrus, etten halua lähteä, pelkään sitä ja tätä (vaikka niistä on yritetty jutella, ettei ole syytä pelätä mitään).

Muut harrastusyritykset on loppuneet parin kokeilukerran jälkeen, koska kukaan ei jaksa tuota lähtötaistelua. Toki harrastuksen pitäisikin olla mielekästä ja kivaa tekemistä.

Uimataidon oppiminen on kuitenkin aika ehdoton juttu. Ollaan silti ymmällään, miten toimia asian kanssa....Tuntuu tyhmälle "pakottaa" lasta lähtemään, toisaalta mitäpä ne itse ymmärtävät vielä kaikesta.

Miten sinä toimisit?
 
[QUOTE="...";25537430]Uimataito pitäisi kuitenkin jossain vaiheessa hankkia. Muuten jättäisin harrastukset, jos toinen ei halua.[/QUOTE]

Tässäpä se dilemma juuri onkin; muut harrasteet saavat nyt odottaa, mutta kesät vietetään syvien vesien äärellä, joten uimataito on ehdoton ja mieluiten mahd. pian...uskon kuitenkin, että vieraan opetus menee paremmin perille kuin oma surkea kauhominen. Itse en ole uimakoulua käynyt ja sen kyllä huomaa...pärjään jotenkin, mutta tekniikka pehvasta ;-)
 

Yhteistyössä