Perheenne vakuutukset

Pikkukaupunkilainen

Aktiivinen jäsen
28.06.2011
9 370
16
38
Niin, elikkäs olen aikeissa kilpailuttaa meidän perheen vakuutukset. Nykyään kaikki Pohjolassa, näiden OP-bonuksien toivossa, mutta olen ruvennut miettimään hyötyykö niistä sitten niin paljoa, loppuja lopuksi. Eli meidän perheellä on henkivakuutukset aikuisille, onko se joku pariturva tms, kaksi autovakuutusta, talon vakuutus, koiravakuutus ja sairauskuluvakuutukset kahdelle lapselle. Nuo vakuutusyhtiöiden sivut vaan on niin rasittavia, kun kaikkiin tarvitsee syöttää verkkopankki -henkilö yms. tunnukset, jotta näkee edes hinta-arvion. Lähivakuutus on ainoa, mistä enää näkee. Kaippa pitää pistää tarjouspyyntöjä menemään. Mutta mikä vakuutusyhtiö teillä on? Oliko huomattavasti muita halvempi?
 
Meillä on ollut Pohjantähdessä kaikki vakuutukset jo kymmenisen vuotta ja olen ollut siihen erittäin tyytyväinen. Tekivät aikanaan tosi hyvän tarjouksen kiinteistövakuutuksesta. Suosittelen kysymään sieltä.
 
Tapiolassa koti-, lasten sairaskulu-, lasten säästö- ja koiravakuutus. Pohjolassa miehen henkivakuutus, ennen autovakuutuksetkin oli Pohjolassa Op-bonusten takia mutta Pohjolan asiakaapalvelu oli perseestä ja Fennia teki autovakuutuksista tarjouksen jolla säästetään reilut 500e vuodessa niin nyt siellä.
 
Nordean vakuutukset eli Trygin vakuutukset. Aikoinaan kilpailutin ja nämä olivat edullisimmat ja kun vielä maksut voi maksaa kuukausittain ilman lisäkuluja niin se ratkaisi.
Nyt tuntuu että Tryg nosti vakuutuksien hintoja sen verran että meinasin kilpailuttaa uudemman kerran.
 
Mjoo... se kilpailutus ei ole aina yksi yhteen.

Esim. lasteni tapaturmavakuutus oli halvempi yhtiössä X, mutta siihen ei sisältynyt MITÄÄN urheilun aikana käyneitä tapaturmia. Nyt vakuutukset yhtiössä Y, jossa vakuutus kattaa alle 16-vuotiaiden urheilutoiminnassakin käyneet vahingot. Pelkkä hinta ei siis aina kerro koko totuutta, pitää lukea ehdot myös.

Mulla on henkivakuutus edelleen yhtiössä X ja muut vakuutukset toisaalla. Tapiolassa keskittävä asiakas voi saada omaetua 17 % eli 17 % vakuutushinnoista poies.
 
Muistathan ettei lapsivakuutusta myönnetä jos lapsella on jo todettu jokin korvattavaksi luettava sairaus esim. atoopinen iho (johon hoitona apteekin kortisoni jne.).
 
[QUOTE="vieras";24346554]Muistathan ettei lapsivakuutusta myönnetä jos lapsella on jo todettu jokin korvattavaksi luettava sairaus esim. atoopinen iho (johon hoitona apteekin kortisoni jne.).[/QUOTE]

Tai sitten vakuutukseen tulee rajausehtoja. Myöntää voidaan mahdollisesti kuitenkin.
 
[QUOTE="vieras";24346554]Muistathan ettei lapsivakuutusta myönnetä jos lapsella on jo todettu jokin korvattavaksi luettava sairaus esim. atoopinen iho (johon hoitona apteekin kortisoni jne.).[/QUOTE]

juu, kyllä muistan :)
 
Me ollaan kahteen kertaan kilpailutettu ja molemmilla kerroilla päädytty Pohjolaan. Tosin autovakuutukset ei ole siellä, koska ne saadaan edullisemmin muualta (erikoistarjoukset autojen oston yhteydessä), eikä vaikuta Pohjolan kokonaisalennuksiin, kun meillä on riittävästi vakuutuksia siellä muutenkin. Yleensä, jos on sairaskuluvakuutuksia jossain, niin todennäköisesti niitä ei kannata siirtää pois, kun katsovat sairaushistorian niin pitkältä ajalta ja rajaavat niitä ulos.

Vakuutukset ei koskaan ole täysin vertailukelpoisia eri yhtiöissä ja mielestäni netin perusteella on aika mahdotonta kilpailuttaa. Jos sen oikeasti haluaa tehdä, niin täytyy nähdä se vaiva, että käy konttoreissa keskustelemassa tai vaihtoehtoisesti soittaa ja hoitaa sitten sähköpostilla yhteydet. Näin me tehtiin, koska kaikilla firmoilla ei ole suoraan sähköpostiosoitteita netissä, sen sai vain soittamalla. Nimittäin tarjouksista kertyy kyllä kysymyksiä ja ihmeteltävää muutamaksi illaksi :) Me ei tällä tokalla kierroksella kyllä jaksettu kilpailuttaa kuin 3 yhtiötä.
 

Yhteistyössä