[QUOTE="katriina";26708828]Nettotulot normaalisti reilut 5000 e/kk, mutta ensi syksynä n. 3500e/kk (mies on vuorotteluvapaalla syksyn)...asuntolainaa jäljellä 86 000 euroa, sijoitusasuntolainaa 36 000 euroa, ei muita lainoja, lapsia 4.
Pakko kommentoida sitäkin, että moni valittaa ettei voi jäädä vuorotteluvapaalle tms. rahan takia. Meilläkin tulot vähenee syksyksi, mutta kyllä sitä jokainen voi vuorotteluvapaalle jäädä, jos vain tahtoo ja mitoittaa menot sen mukaan...[/QUOTE]
Pakko kommentoida, että nettotulonne miehesi ollessa vuorotteluvapaalla ovat saman verran kuin meillä kahden hengen nettotulot, kun molemmat käymme töissä. Noilla teidän tuloillanne ei mielestäni ole ongelmanpoikastakaan jäädä vuorotteluvapaalle. Etenkään, kun asuntolainaa ei kuitenkaan satoja tuhansia euroja ole.

Enkä sano, ettemmekö mekin hengissä pysyisi, jos toinen vuorotteluvapaalla, mutta olipahan otettava kantaa, kun kuitenkin nettotulonne ovat omasta näkökulmastani aika huikeat.