Pari kysymystä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja freshmom
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
F

freshmom

Vieras
Ensimmäinen kysymys (näin tuoreelta äidiltä) Helsinkiläisille:
Mites se menee, saako vaunujen kanssa äiti matkustaa ilman lippua julkisella liikenteellä? Vai onko kyseessä pelkkä legenda :)

Ja toinen kysymys:
Jos pumppaan kotoa lähtiessä maitoa matkaevääksi, kuinka kauan se säilyy, kun ei kuitenkaan matkan aikana voi olla missään viileässä?

Kiitos tuhannesti jo etukäteen vastauksista!!
 
Yksi aikuinen saa matkustaa ilmaiseksi vaunujen/rattaiden kanssa - niissä pitää vaan olla lapsi ;)

Eikös pumpattu maito säily pari tuntia... Hanki pieni termospullo, jonka viilennät hyvin pakastimessa ennen käyttöä, siinä maito säilyy pidempään. Matkalla voinet myös imettää?
 
Ilmaseks matkustaa tosiaan yks aikuinen. Sit täytyy vaan aina muistaa et busseihin ei mahdu kun kaks vaunua kerralla, eli kannattaa aikataulut suunnitella sen mukaan et ehtii odottaa seuraavaa bussia tai keskiä joku vaihtoehtonen reitti.

Maito säilyy näköjään 4-6 h, tietysti jos sulla on joku pieni kylmäkassi ja muutama kylmäkalle niin säilyy ainakin muutama tunti pitempään.

http://maitolaituri.imetys.fi/viewtopic.php?t=184&sid=1f01e009f9932e67126d35a9a4e48e45
 

Similar threads

Yhteistyössä