Paras vartalon pesuvoide-perusvoide

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Aqualan L perusvoide korvaa shampoot ja saippuat

Sain koko vartalon ihon ja hiuspohjan kuivumisen ja kutinan kuriin kun aloin shampoiden ja suihkusaippuoiden tilalla käyttää pesussa hiuksille ja koko vartalolle pesuvoiteena Aqualan L perusvoidetta. Onhan se hieman kalliimpaa kuin suihkusaippuat ja shampoot mutta kun iho pysyy sileänä eikä hiuspohja tai intiimialueet kutise ja kuivu niin kannattaa. Muuta vartalon ja hiusten pesuainetta ei enää tarvitse ja se ihon kosteutusvoidekin on samassa.

Orion Aqualan L perusvoiteen-pesuvoiteen tuoteseloste:

Aqua
caprylic/capric triglyceride
isopropyl palmitate
glyceryl stearate
glycerin
cetyl alcohol
PEG-30 stearate
ceteareth-20
ethylhexylglycerin
phenoxyethanol

Onko tuossa jotain mahdollisesti haitallista jos Aqualan L perusvoidetta käyttää koko vartalon ja hiuspohjan voidepesuun säännöllisesti, ja sitä varmasti joutuu hieman myös silmiin kuten vartalonpesuaineita ja shampoita nyt yleensäkin?

Tuote soveltuu muuten voidepesuun erittäin hyvin, ei jätä rasvaista oloa vartaloon tai hiuksiin, kosteuttaa kuivaa ihoa ja hiuspohjaa, vähentää ihon ryppyisyyttä verrattuna normaaleihin vartalonpesuaineisiin, ei aiheuta kutinaa. Tähän mennessä paras vartalonpesuaine ja vartalon perusvoide.
 
Perusvoidetta voi todellakin käyttää myös suihkugeelinä. Hyvä varsinkin talvella.

Käytän peusvoidetta ihan suihkusaippuana, kastellaan iho ja pestään vartalo perusvoiteella. Ja toisinaan rasvataan iho uudelleen heti suihkun jälkeen. Ihoa ei tulisi myöskään kuivata pyyhkeeseen hankaamalla (tämä poistaa edellisten hyödyt) vaan mieluiten taputtelee itsensä suhteellisen kuivaksi ja rasvaa kosteana niinkuin neuvoit. Nämä kaikki yhdessä ovat varsinkin kuivaihoisille hyvä keino ehkäistä ihon kuivumista. Perusvoidetta tulee myös käytettyä päänahkaan tehohoitona:)

Perusvoidetta voi käyttää myös kuivaan päänahkaan! Laittaa vaikuttamaan ennen suihkuun menoa 20min-30min ja hiusten pesulle. Loppuu se hilseily!

Pistän perusvoidetta päänahkaan 15-30 min ennen suihkuun menoa aina kun tuntuu, että päänahka kuivaa tai kutittaa n. 1-3 kertaa kuussa. Olen myös huomannut, että kasvot kannattaa pestä ja sitten rasvata runsaalla perusvoiteella, juuri ennen kun menee nukkumaan. Kasvot kimmoisat, pehmeät ja puhtaat aamulla. Toki se edellyttää puhdasta tyynyliinaa, puhtaita tai löysästi kiinni pidettyjä hiuksia myös, muuten ei tule hyvää jälkeä.

Itselläni Aqualan L käytössä myös käsisaippuan tilalla käsienpesuun. Toimii kuin saippua ja pesee hyvin, mutta ei riko ihoa kuten saippuat tekee. Itselleni saippua kuivattaa haavaumia sormien väliin ja rystyset ratkeilee haavaumille. Olen käyttänyt samaa rasvaa myös meikinpuhdistukseen ja kaikki lähtee kerralla pois.

Kun tietää nuo kaikki mainitut käyttökohteet perusvoiteelle, niin matkustaessa pärjää vähemmällä kosmetiikalla, kun ottaa perusvoidetuubin mukaan
 
Hyi - ei käsiä voi pestä millään perusvoiteella!

Ja miksi suihkusaippuua tai shampoota "yleensä" menee silmiin? Ei ole ainakaan mulla mennyt sitten pikkulapsi-iän.
 

Yhteistyössä