Panadol suppo ei laske kuumetta???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Vauva 10kk ja painaa 9kg. Kuumetta 39,6 astetta ja annoin supon (125mg) neljä tuntia sitten ja nyt kuumetta 39.2 astetta. Onks tää normaalia? Tää on mun esikoinen ja ei oo niin kokemusta eli neuvoja ja apua tartteis. Kun Panadol paketissa lukee et kolme kertaa vuorokaudessa eli tarkoittais noin kahdeksan tunnin välein. Ja vauva on muutenkin tosi kiukkuinen ja kipeän oloinen.
 
Panadolia voit antaa 6 tunnin välein jos tarve vaatii. Jos Panadol ei riitä, niin rinnalle siihen Burana tai vaihtoehtoisesti Pronaxen. Lisäksi vaatetta vähemmäksi, kylmää juotavaa jne.

Kuume on nyt tärkeä saada laskemaan, ettei tule mitään kuumekouristuksia tms. Jos ei omin konstein onnistu, niin lääkäriin mars.
 
Nykyään kai suositellaan että annetaan nestemäisenä kaikki, ei suppoja. Minäkin ohjaan päivystykseen, antavat siellä kunnon lääkkeet jos tarvii. Soita ainakin päivystykseen. Oletko antanut tarpeeksi lääkettä? Joskus annetaan liian vähän, ei niistä vaaraa ole. Voi antaa 4 tunnin väleinkin, kysy päivystyksestä.
 
Ensinnäkin, heitä nuo supot mäkeen ja hae nestemäiset lääkkeet! Noita suppoja ei enää suositella minkäänikäisille, kun ne ei imeydy kunnolla. Ja sitten, jos kuume ei laske lääkkeellä niin menkää päivystykseen!
 
Meillä ei noin pieni ole ollut kuumeessa, mutta tuollainen taapero kyllä. Nestemäinen panadol ei laske meilläkään kuumetta, helpottaa kyllä muuten oloa/kipuja. Nestemäistä buranaa olen paristi kokeillut, mutta oksentaa sen pois puolen tunnin sisällä. Itku tipassa olen aina kun kuume nousee, kun pelkään että nousee liaan kovaksi. Ei siinä oikeasti auta muu kuin mennä lääkäriin, jos ei lääkkeet auta. Noin pieni kun on kyseessä, niin soittaisin vaikka päivystykseen ja kyselisin sieltä ohjeita/neuvoja kuinka toimia.
 
Heti vaan nestemäistä tai tabletti muodossa Panadolia tai Buranaa. Voi antaa rinta rinnankin.
Meillä lapset ottaa lääkkeen mielellään kun saavat hyvänmakuisen Panadol- tabletin,mikä hajoaa lapselle suuhun saman tien.
 
Miks kiusata lasta tunkemalla ahteriin lääkkeitä?? Varmaan mittailet peffasta lämpöäkin...miä sen on väliä, jos on kuumetta? Se laskee siitä aikanaan. Anna lapsi lepää kyl se siitä toke ee. Ei kuuume ole vaarallista.
 
Meillä oli likalla (11v) nyt sellainen "pöpö" että nosti heti kovan kuumeen (+kurkkukivun) eikä buranan ja panadolin vuorottelu alentanut sitä astettakaan. Yön yli sitä katselin ja soittelin sitten jo tk:een. Selvisikin että tulehdusarvot oli korkeat ja tuli sairaalareissu.
Tarkkaa diagnoosia ei selvinnyt.

Likka oli myös pian melko huonossa kunnossa ja sillä en kauaa odotellut.
 
Viimeksi muokattu:

Yhteistyössä