Pääministeri Petteri Orpo: "Lakot aiheuttavat valtavaa vahinkoa, kyse on ”ulkoparlamentaarisesta vaikuttamisyrityksestä”"

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Jos vaalilupaukset on törkeästi petetty niin silloin kansalla on oikeus vaatia niiden mukaista politiikkaa. Ei voi olla niin että luvataan pitää kaikki mukana ja luvataan ettei pienituloisten etuuksiin puututa mutta kun päästään vallankahvaan niin "ähäkutti eipäs sittenkään"
 
Lupasivat pitää huolta suomalaisten ostovoimasta. Sen sijaan pienituloisilta menee asumistuet, suojaosat, lapsikorotukset..
Oikeistojohtoisten hallitusten palkkamaltti = BKT:n kasvu 2008-2019:

Ruotsi: 22 %
Tanska: 15 %
Norja: 14 %
Suomi: 4 %


..jospa jätetään se palkkamaltti (äärimaltilliset- ja 0-korotuspalkkakierrokset) ja kokeillaan jotain muuta.

Työläisiin kohdistettu "palkkamaltti" pitää Suomen palkat/ostovoiman/varallisuuden/kotimaan kysynnän alhaalla ja se näkyy 2008-2019 "menetetyn vuosikymmenen" BKT:ssa.
 
Tällä palstalla hallitusta puolustavat ääliöt, joiilla ei ole mitään realistista käsitystä
maan asioista. He vain kuluttavat aikaansa shitjob-pallillaan. Ilkeily ja pahan
mielen tuottaminen on heidän ainut agenda.
 

Yhteistyössä