Pääkaupunkiseudun kunnat eivät halua rikastuttaa kulttuuriaan.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Pääkaupunkiseutu sulki ovet kiintiöpakolaisilta
16.3.2010 20:48
A A Janne Toivonen

Kirjoittaja on uutistoimituksen toimittaja.

Sähköposti Janne Toivonen
Helsingin Sanomat

Vantaa oli tähän viikkoon asti viimeinen kiintiöpakolaisia ottava pääkaupunkiseudun kaupunki.

Ei ole enää. Kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunta päätti maanantaina, ettei Vantaa ota kuntapaikoilla lainkaan kiintiöpakolaisia vuosina 2010 ja 2011. Asiasta kertoi Uusi Suomi.


Virkamiehet puolustavat lautakunnan päätöstä. Vantaan psykososiaalisten palveluiden päällikkö Anna Cantell-Forsbom vakuuttaa, ettei kyse ole rasismista vaan resurssipulasta.

"Rehellisesti sanottuna tämä on osoitus valtion ja muiden Uudenmaan kuntien suuntaan, että meidän resurssimme eivät enää riitä."

Vantaa ottaa mallia Helsingistä ja Espoosta, jotka eivät ota lainkaan kiintiöpakolaisia.

Yhteensä Vantaalle muutti viime vuonna noin 350 maahanmuuttajaa. Näistä 20 oli kiintiöpakolaisia.

Cantell-Forsbomin mukaan Vantaalla on tänä vuonna tulossa toistakymmentä perheenyhdistämistä.


"Huolestuttava signaali", kommentoi Suomen Punaisen Ristin maahanmuuttajaohjelman kehittämispäällikkö Johanna Matikainen päätöstä.

"Jo nyt uusia kuntia on vaikea saada mukaan ottamaan kiintiöpakolaisia. Kunnat vetoavat taloustilanteeseen, ja asenneilmapiirikin on hankaloitunut."
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/P%C3%A4%C3%A4kaupunkiseutu+sulki+ovet+kiinti%C3%B6pakolaisilta/1135254469071
 

Yhteistyössä