Ostaisinko uuden auton vai teettäisinkö keittiöremontin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ei osaa päättää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

ei osaa päättää

Vieras
Säästössä on 17 000 euroa ja joka kuukausi kertyy 1000 euroa lisää säästötilille. Keittiöremontti on ollut suunnitelmissa jo muutaman vuoden ajan, mutten ole löytänyt vielä mieleistäni keittiötä.

Toisaalta perheen kakkosauto alka olla jo aika vanha, vuosimallia 1997, tosin ajettu vasta 85000 km. Ostaisinko sittenkin uuden auton.
 
Keittiön kannalla olin vielä kuukausi sitten, mutta nyt iski autokuume. Jospa siirtäisin keittiöremonttia ensi syksyyn. Vuodessa ehtisi säästää remonttirahat.
 
molemmat saa jo tuolla rahalla jos ei halua välttämättä maksaa Puustellille tms firmalle ylimääräistä merkistä. On nimittäin olemassa pieniä perheyrityksiä, joista saa aivan yhtä hyvää palvelua ja suunnittelua, mutta maksaa vain murto-osan. Kannattaa kysellä. Autoissakin on monen hintaisia.
Tämä konsultointipalvelu maksoi sitten sen 1000 e =)
 
Ostaisin uuden auton turvallisuuden vuoksi (tosin säästäisin siihenkin vielä, ellei vanhasta saa vaihdossa tarpeeksi) ja fiksaisin pikkurahalla keittiötä siihen asti, että on remonttirahat säästetty siihenkin. Keittiöremontin saa teetettyä edullisemminkin, jos osaa suunnitella hyvin. 17 000 eurolla voi tulla joko tosi huippukeittiö tai sitten keski-ikäisen näköinen pönäkkä keittiö. Toimivan ja kauniin keittiön saa edullisemminkin, jos osaa tehdä itsekin jotakin ja jos ei tarvitse repiä kaikkea mahdollista auki, siirtää vesiputkia ym.
 
Keittö nostaa asunnon arvoa, koet mielihyvää paljon enemmän kuin kakkosautosta, jonka arvo laskee välittömästi.

Sitäpaitsi 85000km on helvetin vähän tuon ikäiselle autolle, ajat vielä +200000km tuolla autolla.
 
molemmat saa jo tuolla rahalla jos ei halua välttämättä maksaa Puustellille tms firmalle ylimääräistä merkistä. On nimittäin olemassa pieniä perheyrityksiä, joista saa aivan yhtä hyvää palvelua ja suunnittelua, mutta maksaa vain murto-osan. Kannattaa kysellä. Autoissakin on monen hintaisia.
Tämä konsultointipalvelu maksoi sitten sen 1000 e =)

Meillä on reilun kokoinen keittiö, johon uppoaa varmasti yli kymppitonni. Ajattelin remontin yhteydessä uusia myös sähköjä vähän enemmänkin.

Ensin ajattelin ostaa kymppitonnin maksavan vaihtoauton, mutta nyt olen alkanut himoita uutta autoa, jolla hintaa n. 17000 euroa. Pakko siis valita jompikumpi.
 
[QUOTE="vieras";24961511]Ostaisin uuden auton turvallisuuden vuoksi (tosin säästäisin siihenkin vielä, ellei vanhasta saa vaihdossa tarpeeksi) ja fiksaisin pikkurahalla keittiötä siihen asti, että on remonttirahat säästetty siihenkin. Keittiöremontin saa teetettyä edullisemminkin, jos osaa suunnitella hyvin. 17 000 eurolla voi tulla joko tosi huippukeittiö tai sitten keski-ikäisen näköinen pönäkkä keittiö. Toimivan ja kauniin keittiön saa edullisemminkin, jos osaa tehdä itsekin jotakin ja jos ei tarvitse repiä kaikkea mahdollista auki, siirtää vesiputkia ym.[/QUOTE]
Ja pitää huomioida, että asunnon arvoa nostaa vaan lähiaikoina tehty keittiöremontti. Jos ei aio muuttaa heti, niin sitten asunnon arvon kannalta on aivan sama onko keittiöremontti tehty 10 tai 20 vuotta sitten (toki osa ihmisistä osaa toteuttaa remontin ajattomasti ja kestävillä materiaaleilla sen lisäksi, että osaavat pitää keittiön uuden veroisena).
 
[QUOTE="vieras";24961533]Keittö nostaa asunnon arvoa, koet mielihyvää paljon enemmän kuin kakkosautosta, jonka arvo laskee välittömästi.

Sitäpaitsi 85000km on helvetin vähän tuon ikäiselle autolle, ajat vielä +200000km tuolla autolla.[/QUOTE]

Kilometrejä on vähän, mutta auton lukot ja ovet temppuilevat aina talvisin. Ei auta öljyt tai geelipuikot. Tyyppivika. Lisäksi kesällä hiertää, kun ei ole ilmastointia. Eikä ole jarrutehostintakaan.

Haluan nykyaikaisen auton.
 
[QUOTE="aloittaja";24961651]Kilometrejä on vähän, mutta auton lukot ja ovet temppuilevat aina talvisin. Ei auta öljyt tai geelipuikot. Tyyppivika. Lisäksi kesällä hiertää, kun ei ole ilmastointia. Eikä ole jarrutehostintakaan.

Haluan nykyaikaisen auton.[/QUOTE]

Minun ooppelissani vm 97, on ilmastointi, ajotietokone, jarrutehostin, kauko-ohjattu keskuslukko, sähkölasit, vakionnopeuden säädin, abs-jarrut, 2xairbagit jne... auton lukot ja ovet toimivat niinkuin uutena.

Osta! 1500e
 
Ostakaa edullinen, käytetty auto ja tehkää myös se keittiöremontti.

Kuten tässä ketjussa on jo mainittu, auton arvo romahtaa heti kun ajat sen liikkeestä ulos, eli ei ole välttämättä järkevää ostaa uutena. Kätettyjä, mutta siistejä ja uudenveroisia autoja on myös myynnissä paljon edullisempaan hintaan!
 
[QUOTE="mä";24961712]Keittiö ehdottomasti sulla on nyt vaan "autokuume" :)[/QUOTE]

Totta, minulla on nyt pahemmanlaatuinen autokuume. Onneksi huomenna on kaupat kiinni. Olisin muuten pakottanut miehenkin mukaan koeajolle.

Ehkä olisi viisainta odotella muutama viikko ja katsoa, jos tämä autokuume lauhtuisi. Sinä aikana voisin kierrellä keittiökaupoissa etsiskelemässä sopivaa kaapistomallia.
 

Yhteistyössä