M
miuku
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Ilona:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Ilona:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Ilona:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Tytönjapojanmamma:Kokeilin tehdä pojalle joskus "puurojugurttia" ja hyvin kelpasi, vaikka saattaa kuulostaa oudolta. laitoin sekasin kaupan tetrapuuroa, marjasosetta ja paljon luonnonjugurttia.
Meillä tämä ei onnistu, koska en aio antaa lapselle lehmänmaitoa ensimmäisen vuoden aikana.
Miks?
Vanhemmilla lapsilla on ollut kamalat korvatulehduskierteet, jotka loppuivat kuin seinään, kun lopetettiin maitotuotteet. Tästä syystä nuorimmainen on ilman lehmistä ainakin ensimmäisen vuoden ajan.
OHHO! Onko niillä oikeesti jotain yhteistä? Korvatulehduksilla jo lehmänmaidolla?
Kyllä jotkut lääkärit ovat sitä mieltä, että on, mutta harvassa tällaiset lääkärit ovat. Meidän kohdalle sellainen osui, ja lääkäri selvästi oli oikeassa.
hmm. Ja meille sanottiin et lehmänmaitopohjasia tuotteita ei kannata käyttää sen takia eka vuoden aikana koska voi myöhemmällä iällä olla suurempi riski saada diapetes. Niin ja se koski se kielto myös kaikkea mikä on nautaeläimistä lähtöisin.
No toi diabetes juttu on totta. Siksi synnäriltä mieluusti möisivät maitoa mukaan, ettei alettaisi käyttää korvikkeita jotka on lehmänmaitopohjaisia.