Lea kirjoitti helmistä. Istun tässä netissä helmet kaulallani.
Sain helmet aviomieheltäni kauan sitten. Jos kyyneleet helmiä ois, ne rikkaaksi tehdä mut vois.... laulaa Paula K.
Olen antanut ex-ukolleni kaikki sekoilut anteeksi. Viina, naiset ja maailman humu sekoittivat maalaispojan pään ulalle.
En pettänyt kertaakaan seurustelusta lähtien ja avioeron jälkeen en ole ollut miesten kanssa missään tekemisissä. Selibaattia on jo reilu seitsämän vuotta takana.
En usko siihen, että selibaatti on miehillä silkkaa tuskaa.
Tuskin munkkiluostareita olisi perustettu, jos se olisi pelkkää kärsimystä. Sublimaatio kirkastaa aivoja. Energian voi suunnata järkevämpiin asioihin.
Olkaa reissumiesten vaimot ihan hyvillä mielin. Epäilyn ei saa antaa myrkyttää mieltään.
Minulle avioliitto on pyhä. Lupasin rakastaa elämäni loppuun asti yhtä miestä. Jos hän sairastui, niin asialle ei voi mitään.
Hän halusi avioeron en minä.
Ihan mukavasti minun elämä sujuu. Olen täysin onnellinen yh-äiti. Kävin katselemassa Ideakeittiön sivuja.
Elleissä on vielä paljon palstoja, joilla en ole koskaan käynyt. Olen ihan turhaan jymähtänyt näille ihmissuhdepalstoille.
Perustin aikoinaan ex-lähiööni vertaistukiryhmän. Muuttojen takia niissä käyminen jäi ja en enää tarvinnut erityisemmin apua. Sitten keksin nämä Ellien sivut ja olen viihtynyt täällä liiankin hyvin.
Keskiviikkona menen katsomaan ilmaisnäytöksenä harrastajateatterin näytöksen. Esityksen nimi on Särkynyt sydän. Käsikirjoitus oli muuttunut matkan varrella.
Ei puolison uskollisuutta kannata pähkäillä. Pitää vain elää itse uskollisena. Toisten ihmisten touhuja ei kannata seurata senkään vertaa. En ole sellaisten ihmisten kanssa missään tekemisissä, jotka pettävät puolisoaan.
Mielestäni parisuhdepalsta on tarkoitettu tavallisen arkielämän pohtimiseen. Jos keskustelut pyörivät jatkuvasti pettämisen ympärillä, niin ei kukaan normaalissa suhteessa elävä uskalla tulla pahoittamaan mieltään tälle palstalle.
En ole omasta mielestäni mikään harvinainen friikki maassamme. Suomi on melko luterilainen maa. Hyvin monella on yhtä ahdas uskovainen kotikasvatus kuin minulla. Avioero oli synti ja häpeä ja huoruudesta puhuttiin niin kuin se on. Susipareja ei katsottu hyvällä 20 vuotta sitten. Avoliitto oli uusi sana, jota kauan vieroksuttiin.
Minulle on täysin yhdentekevää olenko avioliitossa vai en.
Lasten etu on kaikista tärkein. Niin exänikin ajatteli ja jätti perheensä. Hän oli siinä täysin oikeassa.
Lähden laittamaan helmet koteloonsa. Vatsa on täynnä perunaa ja kalapuikkoja. Ehkä innostun Ellien ruokaresepteistä. Siellä on tasokasta keskustelua.
Siirtäkää tekin ajatuksenne mukaviin asioihin. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta. Niin se on ollut ennen ja taitaa pitää nykyäänkin. Seksi on minun tarvehiarkiassa vihonviimeinen asia. Sen tarpeen voi hyvin tyydyttää pienellä Tupla-patukalla. Niin minä tein tänään töiden jälkeen. Tarjoan virtuaali Tuplan teille kaikille. Voikaa hyvin.
Sielun rauhaa kaikille.