Onko teillä päin lasin- ja metallinkierrätys tehty vaikeaksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Harmittaa kunnolla, kun meiltä poistettiin lähellä olleet lasinkeräyspisteet, ja nykyisin kierrätyspiste sijaitsee todella hankalassa paikassa ison kaupan parkkihallissa. Itse en koskaan liiku autolla, joten en kyllä parkkihallissa käy "kätevästi" parkkihalli on maan alla, niin että kaupasta pitää mennä hissillä ja kulkea vielä autojen joukossa sinne perälle. Itsellä on pieniä lapsia, joten kauhean kätevää tuo ei ole...

Olen nyt hampaita kiristellen vienyt lasit sinne, mutta alkaa kyllä sapettaa, etenkin kun pelkään aina että isompi lapsista jää auton alle kun mennään parkkihallissa ja autot peruuttavat ja liikkuvat välillä nopeastikin. Paljon mieluummin veisin johonkin kadunvarteen tai kaupan katutasoon, mutta jostain syystä keräys on vain parkkihallissa. Kai siellä ajatellaan että "kaikki" liikkuvat vain autoilla.

Harmittaa siksi, että meillä lasia tulee niin paljon ja on pienet säilytystilat että joudun oikeastaan joka toinen päivä viemään sitä. Alkaa houkutella vain taloyhtiön sekajäteroskikseen laitto, mutta harmittaa kyllä heittää lasia sinne, kun sitä voisi kierrättääkin.... Mutta tulee kyllä sen verran suuri vaiva meille, kun tosiaan lasten kanssa sitten päiväkotipäivän jälkeen kun teemme väsyneenä kauppareissua, joutuisimme ensin hakemaan purkit kotoa ja sitten kuskaamaan ne rattaiden kanssa hissillä alas (koko operaatioon menee n. 10 min) siis n. joka toinen päivä... Kun ei sitä aikaa lapsille töiden jälkeenkään niin paljon ole, niin mieluummin sen viettäisi jossain muualla kuin parkkihalliin matkatessa...

Plääh, mistä saisi tsemppiä kierrättää? Vai pitääkö vaan luovuttaa ja ajatella arjen sujuvuutta ympäristön sijaan?

Kaikki muut jätelajit kyllä kierrätetään, ja taloyhtiössä on jopa energiajäte ja pahvin ja kartongin keräys ,joten on tosi kätevää. Kestovaippojakin on aina käytetty, ja tuntuu pahalta sitten heittää lasit kaatopaikalle. Mutta alkaa ottaa päähän tuo parkkihallissa pakokaasujen hengittely pienten lasten kanssa aina iltaisin.

Tosiaan en pääse illallakaan yksin millekään iltalenkille, koska mies on viikot reissutöissä, joten ainoa tilaisuus viedä lasia on töiden jälkeen lasten kanssa.
 
Meillä Porvoossa on lasin- metallinkeräys kyllä ihan hyvin järjestetty. Puolentoista kilsan säteellä voin viedä niitä ainakin kolmeen eri paikkaan. Lähin on oman kerrostalon jättenkeräyspisteessä.
Mua taas harmittaa, että muovin keräys ei onnistu :( Sattuu aina sydämeen, kun joutuu heittää sekajätteisiin muovia joka tullut elintarvikkeista.
 
Meillä on järjestetty tosi hyvin, tossa roskakatoksessa on lasinkeräysloota, metallinkeräysloota, paperinkeräysloota, kartonginkeräysloota ja energiajaeloota. Se, mikä puuttuu kokonaan, on kaatopaikkajäteloota, sellaiset tavarat jokaisen pitäis sitten itse viedä johonkin paikkaan X, mikä on varmaan syy siihen, että lamppuja sun muuta elektroniikkaa löytyy metsistä.
 
Meillä on järjestetty tosi hyvin, tossa roskakatoksessa on lasinkeräysloota, metallinkeräysloota, paperinkeräysloota, kartonginkeräysloota ja energiajaeloota. Se, mikä puuttuu kokonaan, on kaatopaikkajäteloota, sellaiset tavarat jokaisen pitäis sitten itse viedä johonkin paikkaan X, mikä on varmaan syy siihen, että lamppuja sun muuta elektroniikkaa löytyy metsistä.

Meilläkin on nuo vaihtoehdot (polttokelpoinen taitaa olla sama asia kuin teidän energiajae), mutta lisäksi kaatopaikkajäte. Onhan teilläkin pakko olla kaatopaikkajätelaatikko, vaikea ymmärtää että jossain ei sellaista olisi:O

Se on kyllä niin, että vaikka olisi kuinka monta lootaa, joku pilaa silti koko homman ja laatikoissa on ihan mitä sattuu. Meidän taloyhtiön roskiksen vierestä löytyy myös säännöllisesti huonekaluja, jääkaappeja yms. Niitä roudataan siihen yön pimeydessä, kun ei haluta maksaa niiden pois viemisestä ja sitten homma maksetaan yhteisestä pussista. Pitäisi siis olla myös suurelle elektroniikkajätteelle oma lootansa ja suurille huonekaluille myös:D
 
Meillä on lähin piste lähikaupan pihassa noin kilometrin päässä.Siellä on UFF,lasin,metallin,paperin,pahvin+tlökkien kierrätys.Kerään aina isomman satsin ja vien muistaessani.Asumme omakotitalossa ja omassa pihassa on sekajäte ja bioastiat.Jonkun vuoden päästä tulee muutosta kun HSY saa sen uuden polttolaitoksen valmiiksi.Nyt keräämme erikseen polttojätettä.Se saadaan näppärästi miehen työpaikalle.Itse sekajätettä(kaatopaikalle menevää)tulee meillä suunnilleen hedelmäöpussin verran.
 
Metallin ja lasin kierrätys on helppoa, mutta sekajäte/kaatopaikkajäte pitäisi kiikuttaa jäteasemalle. :headwall: Tuohon tyhjennettävään omaan roskikseen saa laittaa vain poltettavat.
 
Meillä on talossa laseille laatikko, metallijätelaatikko, biojätelaatikko, pahville laatikko ja sekajätteelle laatikot. Mitä kaikkia niitä nyt onkin.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

Yhteistyössä