onko teidän vastasyntyneill'

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Gallup
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
G

Gallup

Vieras
tietyt rytmit ja rutiinit? esim. onko vauvanne aina hereillä tiettyyn aikaan tai syötättekö tiettyyn aikaan? ja vaihdatteko aina vaipan ennen syöttöä ja univaatteet yöksi vai milloin mitenkin :)
 
Ei nyt ihan vastasyntyneenä paljon rytmiä ole ollut. Meillä tosin on kumpaakin lasta tarvinnut syöttää viimeistään 3h välein (pieniä olleet) ja se on tehnyt oman rytminsä. Aikalailla samalla tavallahan sitä tuli aluksi toimittua ja vaihdettua esim. se vaippa silloin alussa syöttöjä ennen. Noin 3kk iässä on kumpikin lapsi alkanut nukkua yönsä kokonaan ja rytmi ollut hyvinkin säännöllinen.
 
Ei ole vastasyntyneillä rutiineja ollut. Vauvan tahtiin ollaan menty. Vaipan olen vaihtanut useimmiten syötön jälkeen, jotta vauvan ei tarvitse nälkäisenä odotella ruokaa vaipanvaihdon ajan.
 

Yhteistyössä