Onko tässä järkeä?2,5 veen nukkumisesta.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "nukkumaija"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"nukkumaija"

Vieras
Lapsonen on nukkunut vuoden jatkettavassa sängyssä,ja nyt viimeisen 3 kk ajan on nukkumaanmeno ollut yhtä h*lvettiä.
Illalla nukahtaminen kestää 2-3 tuntia,päiväunille ei rupea ollenkaan.
Ei itke,mutta vehtaa ja meuhkaa sängyssään,tulee sängystä pois 100 kertaa,on pissihätä,jano yms sen 20 kertaa.Saattaa muina miehinä nousta sängystä,räpsäyttää valot päälle ja alkaa leikkimään.Eilenillalla lapsi kukkui vielä 23.30 hereillä,nukkumaan hänet vein 21.00.Ei nukkunut päikkäreitä.
Kysymys kuuluu; kannattaako minun ottaa kotona matkasänky käyttöön?Mummolassa nukahtaa matkasänkyyn nätisti n.15-30min päästä siitä kun hänet on viety nukkumaan.Ilman kiukkuja,vaikka tajuaa ettei pääse sängystä pois.Tyytyväisenä makailee ja juttelee itsekseen,sitten nukahtaa.Onko järkeä laittaa enää tuon ikäistä matka/pinnasänkyyn,jos on jo vuoden nukkunut jatkettavassa?
 
[QUOTE="vieras";22326216]Ei. Pistä rajat. Lasi vettä ja kerran vessaan, sen jälkeen ei enää nousta mihinkään. Ei nouse kun olet vieressä.[/QUOTE]

Ei nouse,mutta valvoo silti sen 2-3h vaikka olen vieressä.Kokeiltu on.
Yksinhuoltajana mulla on muutakin tekemistä kuin istua yli 2 tuntia lapsen vieressä ja vahtia että nukahtaa.Jonkun täällä pitää tiskata,siivota,pestä pyykkiä ja tehdä ruokaa.
 
Jos illat noin hulinaa ja jatkuu vaan, niin ei kai siinä olisi mitään väärää kokeilla, että rauhoittuisko paremmin vielä korkeareunaiseen sänkyyn? Jos ajattelisi sitä vain väliaikaisena juttuna, että illat jälleen rauhoittuisivat ja sitten vaihtaisi takaisin? Oma 2 v vielä nukkuu pinniksessä, joten en tiedä mikä olisi paras tapa rauhoittaa tilanne.
 
Ihan hyvin voit kokeilla, miks et vois? :)
Mie en muutenkaan ymmärrä mammojen kaikkia kammoja, joten mitä kamalaa tuossakaan kokeilussa saattaisi tapahtua! :) Ymmärrän oikein hyvin että illalla täytyy saada kotihommia tehtyä, samma här!

Kokeile pois vaan!
 
Samaa mieltä kuin edelliset. Matkasänky käyttöön vaan, jos se helpottaa tilannetta. Ei hän ikuisesti edes halua siinä nukkua. Ajattelisin sinuna nyt enemmän omia hermoja kuin kasvatusta. Ja jos todella nukahtaa nopeasti laidalliseen sänkyyn, niin saahan lapsikin siinä sitten paremmat ja pidemmät unet, jotka sitten taas heijastuvat seuraavana päivänä.
 

Yhteistyössä