Onko tänään muka Halloween?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="vieras";27416327]Mun mielestä se on vasta ensi viikonloppuna... Mutta kaveri vietti halloweenia lasten kanssa jo.... Korjatkaa jos olen väärässä =)[/QUOTE]

Suomessa ei oo vakiintunutta päivää. Useimmille se on lokakuun viimeisenä viikonloppuna. Meillä juhlitaan vasta pyhäinpäivän aattona.
 
Oikea Halloween on keskellä viikkoa. Esim. Kööpenhaminan Tivoli viettää nyt, samoin useat muut paikat. Ulkomaisilla nettisivuilla julkkikset esittelevät asukaan. Suomessa vietetään tänä ja ensi viikonloppuna, kumpikaan ei ole sen enempää oikein tai väärin.
 
Halloween eli vanha pyhäinpäivän aatto on kuitenkin anglosaksisten maiden tapaan yhä 31.10. eli viimeistään pyhäinpäivänä, joskin käytännön syistä Suomessa tätä epävirallista päivää juhlitaan eniten jo edeltävänä lauantaina tai vasta pyhäinpäivänä.


Suomessa
Päivämäärä

Useimmissa maissa pyhäinpäivä on 1.11. ja siten sen aatto ”halloween” on 31.10. Suomen evankelis-luterilainen kirkko on kuitenkin 1950-luvulta alkaen viettänyt pyhäinpäivää liikkuvasti lauantaina 31.10.–6.11. Vuoteen 1774 asti Suomenkin pyhäinpäivä oli 1.11. Suomessa halloween ei ole vielä vakiintunut mihinkään tiettyyn päivään eikä sitä ole määritelty virallisissa almanakoissa. Erikoiskaupan liitto suosittelee halloweenin päivämääräksi aina 31.10., kuten useimmissa muissakin maissa.Suosituin vieton ajankohta on lokakuun viimeinen viikonloppu.
 

Similar threads

I
Viestiä
2
Luettu
417
Aihe vapaa
tyttötälläinen
T
V
Viestiä
2
Luettu
355
Aihe vapaa
vierailija
V
V
Viestiä
4
Luettu
917
?

Yhteistyössä