Onko sopivasti kotiutumisvaatetta TAMMIVAUVALLE?Valmiiksi laitan kuitenkin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mooowww
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mooowww

Vieras
jotain kun ei mies osaa valita lämpötilan mukaan.. riittäisikö vauvalle

- body+potkupuku (ohutta kangasta)
- sukat ja tumput
- fleecehaalari
-Eisbärchen-lämpöpussi kaukaloon
- talvihattu ja kypärämyssy sen alle

Kävellään sairaalalta vain autolle, matkaa n. 200m.. automatka kestää joten ajattelin et parempi kun ei laita paljoa päälle?
 
Kuinka tiivis tuo lämpöpussi on? Ja pitääkö tuulta? 200m on pitkä matka tuulisessa pakkaskelissä. Mä suosittelisin, että mies ajaa auton sairaalan oven eteen ja hyppäätte lämmitettyyn autoon sisälle.
 
Kyllä mies varmasti voi ajaa aika oven eteenkin. Eikös nuo vaatteet riitä ainakin sitten? Eli ihan vähän matkaa vaan mennään ulkona ja loppumatkan autossa. Autossa pussin voi sitten avata. Pussi on kuulemma tosi lämmin mutta kun ei ole itsellä käyttökokemusta niin ei uskalla luottaa!
 
Se pussi on tosi lämmin. Meillä on tuo sama ollut nyt reilin kahden kuukauden ikäisellä pojalla. Laitetaan alle vain sisävaatteet ja pipo+hanskat+villasukat kun mennään esim kauppaan ja aina se on tosi lämmin kun otetaan pois. Mutta kun kyseessä on vastasyntynyt niin tuo fleecehaalari välissä riittää tuon kanssa ihan varmasti :)
 

Yhteistyössä