Onko pikaviestimien käytölle jotain etikettiä? Meselle yms siis.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aloittelija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

aloittelija

Vieras
En ole paljon niitä käyttänyt ja tänään pitkästä aikaa FB:n kautta juttelin tutun kanssa sen pikaviestisysteemin kautta.

Pitääkö viestejä laittaa nätisti vuorotellen ja aina odottaa, että toinen saa viestinsä valmiiksi? Vai voiko itse laittaa monta viestiä peräkkäin vaikka toinenkin näyttää kirjoittavan? Tuntui vähän sekavalta. Ja kirjoittaako rivitolkulla ennen lähettämistä vai lähettääkö viestiä virke kerrallaan?
 
itse ainakin kaikkien tuttujen kanssa kirjoitetaan asia kerrallaan eikä kirjoiteta vuorotellen vaan saatetaan kirjoittaa montakin viestiä peräkkäin enenn kuin toinen ehtii vastaamaan. ihan tavallista jutustelua varten tuo on ja kovin vapaamuotoista vieläpä.
 
no mulla ainakin riippuu ihan kenen kans keskustelen,toisten kans odotan et saavat viestinsä kirjotettua ja sit kirjotan takas..mua ärsyttää,jos joku kirjottaa viestiä,jossa on tyyliin 3-4 lausetta ja tiputtaa lauseen kerrallaan :kieh: :kieh: jos pidempi asia,sit on ihan ok et laittaa vaikka just 4:n lauseen jaksoissa..
 

Yhteistyössä