Onko muita perheitä, joilla ei ole mahdollisuutta reissata koko kesää tai käydä paljon huvipuistoja läpi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja opiskelija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

opiskelija

Vieras
Meillä on vain 1,5vko yhteistä lomaa, enkä todellakaan haluaisi kuluttaa aikaa istuen jatkuvasti autossa. Rahaakaan ei rutkasti ole käytettävissä, mutta jotain kivaa haluan lapsille järjestää. Tuntuu, vaan, että monilla tuttavaperheillä on hirmuiset aikataulut Tykkimäki-Linnanmäki-Särkänniemi-mökkeily...
En kuitenkaan haluaisi, että lapsista tuntuisi siltä, ettei kesällä tehty 'mitään' :(

Te jotka ette ohjelmoi kesää ja elätte pienellä budjetilla, mitä teette? :)
 
Ei meillä ole tarkoitus käydä missään. Tuossa lähellä pikkueläinpuistossa vain.
Eikait teidän ole mikään pakko lähtä reissaan. Vietätte ihan rennosti päivät vaikka kotona. Ja käytte rannalla.
Meidän lapsistakait on parasta et pääsevät ongelle tai jonnekki metsään.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Vieras:
Juhannukseksi mennään mökille ja elokuussa tuetulle lomalle :)
Ei täältä pohjoisesta edes viitsi lähteä tuonne etelä-Suomeen huvitusten perässä..

Onnea tuetusta lomasta :)
Pari kaveriperhettä on semmoisen saanut (toinen jo lomaillut) ja pelkkiä hyviä kokemuksia kuullut!
 
Mie olen koko kesä töissä, joten viikonloput on sit perheen yhteistä aikaa. Poika on vielä niin pieni, 1,5v., ettei osaa vaatia mitään spesiaalia. Mökillä käydään ja varmaan Lintsillä, kun sisko on siellä töissä ja saa alennusta rannekkeista.
 
Meillä on lapsen kanssa "lomaa" elokuulle. Mieluummin olisin kotona ja nauttisin olostani mutta velvollisuus kutsuu ja mummolat. Lähipuistoissa voi käydä jos kotipihalla loppuu leikit tai retkeillä Korkeasaareen tai Suomenlinnaan. Yritän siirtää huvipuistoja niin kauan kuin pystyn, lapsi ei vielä tiedä niiden olemassaolosta.
 
Ei me käydä missään huvipuistoissa... eipä niitä täällä päin muutenkaan pahemmin ole. Kotona keikistellessä kesä menee. Maalla asutaan muutenki ni on lääniä missä pyöriä ; D
 
Me käydään Särkänniemessä Lasten Eläintarhassa, Viikinsaaressa... Niin ja soutuveneellä olis tarkoitus mennä saareen tai muuten vaan souteleen kunhan sää vähän lämpenis. Ja sit mökille Teiskoon ainakin juhannukseks.

Tampereen sisällä pysytään ja ihan riittävästi ohjelmaa meille, tosin tyttö vasta 1v5kk joten ei niin välitä missä käydään vai käydäänkö missään mutta tuskin tämä kuvio tulee hirveästi muuttumaan kun vanhenee.
 
Mua ei kiinnosta reissata koko kesää.. Lapset pääsee mummojen ja kummien mukana mökkeilemään, tykkimäkeen ja muumimaailmaan,,mie vien kotieläinpuistoon.
Olisko lapsilla mummo joka veis lapset johonkin?
 
Me mennään luultavasti vasta elokuussa lomalle.. sekin on "vaan" viikonloppu mökillä.. mutta nuo vuokrattava olevat mökin on niin hävyttömän hintasia, että vkl riittää meille hyvin.. jossain puuhamaassa tms haluisin käydä mutta saa nyt nähdä.. nekin maksaa ihan törkeesti..
 
No meillä ei ole mahdollisuutta reissata koko kesää ja ravata kaikkia mahdollisia huvipuistoja läpi ja vaikka olisi niin ei näin tehtäisi. Ei lapset niitä huvipuistoja kaipaa, vaan perheen yhteistä aikaa, jolloin ollaan todella yhdessä leppoisasti eikä mennä koko ajan tukka putkella ja aikataulujen mukaan ja aikuisten hermot kireellä.

Itse haluaisin lähteä lasten kanssa pienelle vaellukselle kansallispuistoon kunhan kuopuskin vähän vielä kasvaa, siinä on lapsille huvipuitoa kerrakseen ja samalla oppivat vähän sitä mikä elämässä on tärkeää ja mikä ei niin kovin tärkeää eli elämän realiteetteja ja luonnossa selviytymistä. Ja mikä parasta, siellä ei ole joku koko ajan rahastamassa ja saadaan mennä omaan tahtiin ja omassa rauhassa. Kannattaa kokeilla ja varmasti ei ole muilla kavereilla samanlaista kokemusta kerrottavana syksyllä!
 
meillä ei oo mitään muita suunnitelmia kun käydä hoplopissa :D ensin oli tarkotus lähtee miehen porukoiden kans johonki huvipuistoon mutta kävin hintoja katsomassa niin mieli kyllä muuttui siinä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Miyaki:
meillä ei oo mitään muita suunnitelmia kun käydä hoplopissa :D ensin oli tarkotus lähtee miehen porukoiden kans johonki huvipuistoon mutta kävin hintoja katsomassa niin mieli kyllä muuttui siinä.

Täällä ei ole edes HopLoppia :(
Nuo huvipuistot on ihan jumalattoman kalliita...
 
Mulla ei ole lomaa tänäkään kesänä. Mahdollisina vapaapäivinä vietämme aikaa yhdessä. Emme ole juurikaan käyneet muiden kaupunkien huvittelupaikoissa. Kotoisin olen Kouvolasta, joten Tykkimäellä saattaa tulla käytyä.

Likat tykkäävät eniten olemisesta vaan. Saa nukkua pitkään, kerätä sieniä ja marjoja ja tehdä omalla tavallaan juttuja. Tänään kävimme pidemmän kävelylenkin ja löysimme noin 2 km päästä toisen leikkipuiston ja se oli heistä tosi kiva juttu. Sai kävellä äitin kanssa, jutella ja pääsi "uusiin laitteisiin". Ihan ilmaista hupia.
 

Yhteistyössä