No jos Aishalla oli tuolloin puperteetti niin eikös se sillon näiden suomalaistenkin miesten mielen mukaankin ollu vaan teinifiili eli "ihan normaali mies"... teinejähän (teinilihaa) saa panna lapsia ei

ja tod. näk. muinaisten kulttuuristen konstruktioiden mukaan 9 vuotias oli uhteisöllisesti ennemmin teini kuin lapsi.
Perusjärjellä kuitenkin peto kun peto, jos tyttö ei ole itse siinä mukana, eikä iältään yhteisöllisesti voi huolehtia itsestään. Toiset kirjat kirjoittavat 9-vuotiaasta toiset 12- vuotiaasta. Nykyään kuitenkin ihmiset pitävät 9-vuotiasta, eli alle 16-vuotiasta lapsena (vaikka tämä saisi kuukautiset) (paitsi Saudeissa on eri meininki...), joten sanotaan vaikka, että Omalla ajallaan omassa yhteiskunnassaan ja omassa katsomuksessaan Muhammed ei ollut pedofiili mutta meidän aikanamme meidän yhteiskunnassamme ja meidän moraalillamme, kyllä.
Mielenkiintoisempaa on kuitenkin se miten muslimit hänen esimerkkiinsä suhtautuvat. Toiset väittävät, että lapsivaimot ovat sallittuja (pieni joukko kuitenkin koko muslimeihin suhteutettuna) ja toiset taas ovat sitä mieltä, että Muhammed toimi näyn saattamana, Aisha oli erikoinen (ja Aishan asema onkin tärkeä suurena opettajana) eikä kenelläkään muulla muslimilla ole samaa "oikeutta" lapsivaimoon ja monesta alle 16-vuotias tyttö kumppanina on haram, ja lapsi/nuori menee "rikki" seksistä, eikä voi nauttia siitä kuin aikuinen nainen (samaa näkemystä siis kuin kotoisillakin miehillä, joista osa on tälläkin hetkellä pimppistelemässä sakkolihan kimpussa ja osa on uskollisesti oman kultansa kanssa hoitamassa lapsiaan kuten isän kuuluu eikä kuten hyeenan).
Monet ovat sitä mieltä, ettei muilla muslimeilla ole oikeutta useaan vaimoonkaan vain muhammedilla, koska hänellä oli voimaa pitää monta vaimoa "tyytyväisenä", sillä olihan hän profeetta . Muslimikulttuureita on kuitenkin niin monenlaisia ja kulttuurit myös muuttuvat, esimerkiksi Bangladeshissa on useamman vaimon ottamista alettu naispääministerin toimesta kieltää (etenkään ilman ensimmäisen vaimon lupaa ja kaikissa häissä, joissa itse olen ko.maassa ollut ovat partnerit olleet vähintään 18-vuotiaita, vastottain bangladeshiläinen 25-vuotias fb-kaverinikin meni naimisiin saman ikäisen pojan kanssa (keskiluokkaan kuuluivat).). Itse en tiedä noista kahden vaimon tapauksista, ei ainakaan katukuvassa näkynyt miehiä useamman vaimon kanssa, eikä asia taida olla siellä niin yleinen sillä yleisessä tiedossa on että, miehen täytyy jakaa tulonsa, rakkautensa ja aikansa kaikkien vaimojen (sekä vaimon suvun ja jälkeläisten!) kanssa ja monelle yhdessäkin perheessä on tarpeeksi elättämistä.
Voimme pohtia oliko Muhammed pedofiili mutta tärkeämpää on pohtia miten Muhammedin pedofilius nyt viimekädessä näkyy muslimien arkisessa elämässä. Toisaalla pidetään lapsivaimoja ja köyhissä oloissa olevat myyvätkin tyttäriään peliveloissaan vanhoille ja rikkaille äijille vaimoiksi hyvin nuorena toisaalla taas avioliitoille on asetettu ala-ikäraja (jota ei kuitenkaan noudateta maaseuduillaja poliisitkin voi korruption takia lahjoa...). Jokaisessa uskontokunnassa (luterilaiset, katolilaiset jne.) on tullut esiin pedofilia tapauksia vaikka pedofiiliaa ei ole sinänsä heidän kirjoihinsa kirjoitettu.
Lapsiavioliitto on pitkälti rinnastettavissa monien köyhien maiden lapsiprostituutioon, siinä vain tyttö palvelee yhtä miestä, oletettavasti koko ikänsä tai ainakin miehen koko iän. Molemmat ovat inhottavia-asioita mutta lapsivaimot ovatt tietysti inhottavampia, koska niistä ei länsimainen turisti pääse hyötymään... (tämäkin näkökulma kannattaa muistaa.)
Tarkkaan ottaen pedofiliastakaan ei tiedetä sairautena juuri paljoakaan. Pedofilia voi kummuta lapsuudenhyväksikäytön kokemuksista, se voi johtua taantumisesta, kehittymättömyydestä, sillä usein pedofiili tuntee olevansa itsekin lapsi ja lapsen tasolla. Sekin on myös hälyyttävää että moni perheenisä on valmis Thaimaassa tai muualla painamaan oman lapsensa ikäistä tyttöä/poikaa... onko silloin kyse pedofiliasta/ kolonialistisesta valkoisenmunan alistusfantasiasta (jota länsimainen mediaruokkii) vai mistä?
Lapsenomainen käytös on myös tuttu pornokuvastosta, naiset keimailevat kuin pikku tytöt ja Thaimaassa prostioidut myös puhua lässyttävät valkoisille urhoilleen kuin pikku tytöt (Me like pum pum.) (tästä mm. kirjass Gigi Meenakshi Durham Lolita Effect).
Meidän yhteiskuntamme kammoaa pedofiliaa (hyvistä syistä!) Vaikka toisaalta ruokkii sitä tekemällä viattomuudesta visuaalista ja seksuaalista.
mutta mielenkiintoista on miten pedofiliaan sitten suhtaudutaan maissa joissa uskonnollisella johtajalla saattaa olla lapsivaimo (ei vain muhammedilla mutta, imaameilla tms?). Vaikea uskoa, että monikaan haluaa antaa lastaan varsinaisesti vanhalle miehelle, mutta köyhyydessä kaikki keinot saattavat tuntua paremmilta kuin nälkäkuolema (ja toki tähän liittyy yleinen tyttöjen vähäisempi arvostus).
Monet muslimit eivät siltikään usko että Aisha oli varsinaisesti lapsi, vaan pitävät häntä kehittyneenä ja valittuna, he eivät ehkä ole kiinnittäneet ikään huomiota (Sillä muhammedilla oli muitakin vaimoja, aisha oli vain rakkain ja Muhammed auttoi tätä kotona usein, muslimit muutenkin kuvaavat aishan ja muhamedin liittoa sanoilla tasa-arvoinen (mitä se sitten heille ikinä merkitseekään)). Monet muslimit eivät ole lukeneet koraania tarkasti (suuri osa Suomessa asuvista muslimeista ei ainakaan) tai asia ei tunnu heidän uskossaan tärkeältä tai silä ei ole mitään tekoa heidän elämänsä kanssa. Tyttärilleen ja pojilleen he etsivät kumppanit näiden ikäluokista ja itsekin ovat naitetut 16-vuotiaasta ylöspäin, sitten he närkästyvät kun joku länsimaalainen nostaa asiasta metakan samaan aikaan kun lukevat Iltalehdistä kuinka Itävaltalainen mies raiskasi tytärtään kellarissa ja kuinka lestadiolaisen perheen tytär synnyttää isälleen lapsia (Suomessa asuvien muslimien näkökulmaa tähän).