Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja pojan äiti:Pojissa on se hyvä puoli, että ne eivät ole kovin arkoja. Kaikki minun tuntemani poikalapset ovat esim. jääneet hoitoon mielellään. He eivät itke turhasta jos kaatuvat ja loukkaavat ym. Ja ovat mielestäni muutenkin sosiaalisempia. Pojille ei kehity koskaan samanlaisia sosiaalisia ongelmia elämässä kuin tytöille ja naisille. Vaikka tytöt ovat kiltimpiä ja rauhallisempia, minä halusin pojan juuri edellä mainitsemistani syistä.
Alkuperäinen kirjoittaja Rukoilijasirkka:Alkuperäinen kirjoittaja kastemato aamuauringon alla:no enpä tiedä. jos maatalon emäntänä esim. alat vääntämään niitä tyttölapsia, ja poikaa ei kuulu, niin alkaa hirveä surkuttelu suvun taholta, että kun ei tilalle sitä jatkajaa synny ja jos toisin päin, että tuleekin poikia, niin johan aletaan vinkua, että tarviis se äitikin sen apulaisen :xmas:
Eikö tyttö muka voi jatkaa sitä tilaa? :headwall:
Alkuperäinen kirjoittaja neukkis:Alkuperäinen kirjoittaja pojan äiti:Pojissa on se hyvä puoli, että ne eivät ole kovin arkoja. Kaikki minun tuntemani poikalapset ovat esim. jääneet hoitoon mielellään. He eivät itke turhasta jos kaatuvat ja loukkaavat ym. Ja ovat mielestäni muutenkin sosiaalisempia. Pojille ei kehity koskaan samanlaisia sosiaalisia ongelmia elämässä kuin tytöille ja naisille. Vaikka tytöt ovat kiltimpiä ja rauhallisempia, minä halusin pojan juuri edellä mainitsemistani syistä.
Ohhoh. Missäs tynnyrissä sinä olet kasvanut?
t:aran ja ei-sosiaalisen pojan äiti
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Rukoilijasirkka:Alkuperäinen kirjoittaja kastemato aamuauringon alla:no enpä tiedä. jos maatalon emäntänä esim. alat vääntämään niitä tyttölapsia, ja poikaa ei kuulu, niin alkaa hirveä surkuttelu suvun taholta, että kun ei tilalle sitä jatkajaa synny ja jos toisin päin, että tuleekin poikia, niin johan aletaan vinkua, että tarviis se äitikin sen apulaisen :xmas:
Eikö tyttö muka voi jatkaa sitä tilaa? :headwall:
näinpä. tässäpä tullaan siihen arvostuksen alkulähteille. Vain poika voi periä maatilan, ei tyttö. Ja jos tyttöjä ja poikia oli perheessä, tyttöjä pidettiin huonompana, ja heillä ei ollut mahdollisuutta jäädä tilalle. automaattisesti vanhin poika sai tilan.
sen vuoksi edelleen vanhat ihmiset arvostavat poikia. Ovat oppineet siihen, kasvatuksen vuoksi, että pojat ovat parempia.
Ennen maatilan töissä tarvittiin voimaa, nykyään kuka vaan voi täytellä tukipapereita.
Alkuperäinen kirjoittaja Swing:Vai turhaa itkua. Keitä te äidit olette sanomaan mikä itku on turhaa? Jos tuntuu pahalta niin silloin saa kyllä totta vie itkeä.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Sabira:Alkuperäinen kirjoittaja en:Alkuperäinen kirjoittaja Rouva x:Juuri sen takia, että poikien paikka yhteiskunnassa hieman pelottaa....
No en tiiä tarviiko hirveesti pelätä. Paremmin ne näyttää menestyvän, kuin tytöt.
Niin, miehet on aina sijoittuneet yhteiskunnassa sen molemmille äärilaidoille. Sitäkö sitten tarkoitat?
en tiedä mitä "en" tarkoitti, mutta miehet sijoittuvat kykyihinsä nähden korkealle työelämässä. Naiset sijoittuvat alas korkeammilla kyvyillä.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Pojan äiti:
mitä tarkoitat, että pojille ei kehity sosiaalisia ongelmia? Eikö mielestäsi kodittomat keski-ikäiset alkoholistimiehet kärsi mistään sosiaalisesta ongelmasta?
Mitä sosiaalisuutta on riehua luokassa ja viedä muilta työrauha? Koska ei itse jaksa keskittyä.
Alkuperäinen kirjoittaja Swing:Vai turhaa itkua. Keitä te äidit olette sanomaan mikä itku on turhaa? Jos tuntuu pahalta niin silloin saa kyllä totta vie itkeä.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Siinä mielessä kyllä, että Suomessa lasten odotetaan olevan näkymättömiä pikkuaikuisia jos vertaa moneen muuhun maahan. Tytöt kasvatetaan herkemmin tähän muottiin.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Siinä mielessä kyllä, että Suomessa lasten odotetaan olevan näkymättömiä pikkuaikuisia jos vertaa moneen muuhun maahan. Tytöt kasvatetaan herkemmin tähän muottiin.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:En ole huomannut. Enemmän ihmiset mielestäni niitä poikia odottaa.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Siinä mielessä kyllä, että Suomessa lasten odotetaan olevan näkymättömiä pikkuaikuisia jos vertaa moneen muuhun maahan. Tytöt kasvatetaan herkemmin tähän muottiin.
Alkuperäinen kirjoittaja miiru:Mä olen törmännyt sellaiseen ajatteluun, että on äärimmäisen junttia ja sovinistista varsinkin mieheltä toivoa poikaa, eikä sellaista miestä voi mitenkään itseään kunnioittava nainen arvostaa. Toisaalta naisen oletetaan toivovan aina tyttöä ja poikaa toivova ei ole sinut itsensä, naiseutensa tai äitinsä kanssa. Sen sijaan tyttöä toivova mies on söpö ja tasa-arvoa kannattaja, moderni ja kaikinpuolin ihana ja tyttöä toivova nainen taas ns. normaali.
Kaikki tämä, myös tuo tytön toivominen edustaa minusta jotain kummallista ajattelutapaa. Lapset ovat persoonia ja ihania, ja erot yksilöiden välillä ovat suuremmat kuin sukupuolten välillä. Meillä on molempia sukupuolia ja ihan yhtä rasittavia ja rakastettavia, villejä ja vaativia ovat kaikki.
Alkuperäinen kirjoittaja on tyttöä:En jaksa lukea kaikkia vastauksia.
Ei kyse ole sukupuolesta, vaan persoonsasta, että millaisia ja miten käyttäyviä lapsista tulee.
Itselläni on vilkas tyttö, jolla oli todella vaikeuksia naisopettajien kanssa. Hän ei sopinut kiltin rauhallisen tottelevaisen tytön muottiin, oli meluisa, toi itseään esille, rauhaton, keskittymiskyky huono. Äärimmäise oikeudenmukainen ja kiltti hän kuitenkin oli, se jäi kaiken tuon älämölön alle huomaamatta. Miesopettajat eivät näheneet häirikkökäyttäyvää tyttölasta, vaan vilkkaan lapsen, joka kuitenkin kuunteli, seurasi, ja ennenkaikkea yritti hillitä levotonta mieltään ja yritti olla hiljaa.
Poika taas oli ja on rauhallinen, hyvä keskittymiskyky, herkkä.
Kyse ei ole kasvatuksesta, vaan persoonasta. En minä hyväksynyt tytön luokassa häiriköintiä yms., mutta ei sille muuta voinut tehdä kuin keskustella... persoonaan ei voi puuttua hajottamatta ihmistä, käytöksen nyansseihin kyllä. Liikutaan heinojakoisella alueella. Miesopet sen vaan osaa, ei naiset. Ikävä kyllä.
Lapse itsensä on aika hankala olla ryhmässä, jos on tavallaan vääränlainen omassa sukupuoliryhmässään, etenkin herkkä rauhallinen poika ei sovi siihen mölyävään poikien apinalaumaan.
Niitä kympin tyttöjä aina ihaillaan. Voi kun koulu menee hyvin ja voi kun on älykäs ja tunnollinen ja kiltti ja vaikka mitä. Olkoot sitten hiljainen ja kiltti , tai kympeistä huolimatta meluisa ja rauhaton, ihan sama. Kaikki hyväksytään, kun kokeista tulee kiitettävää.
ja niistäkin aineista, missä oikeasti se kympin tyttö olisi ihan vaan keskitasoinen, hän saa kiitettävää, koska on niin hyvä kaikissa muissa aineissa.
Sen sijaan huono oppilas ei saa mistään hyvää numeroa, koska on kaikessa muussa huono.. lopputulos nähdään siis joko surkeana tai huippuhyvänä, riippuen mikä on yleisosaamisen taso.
Mutta se kympin tyttö voi olla koulun portin ulkopuolella täysi tollo. Kengät meni vesisateessa märäksi, mitä tehdä, tästä ei olekaan koulutehtävää eikä arviointia.
Ruoka-annos pitäisi lämmittää mikrossa, apua, kuinka se tapahtuu.
Kympin tyttö voi olla myös niin epäempaattinen, itseään täynnä, ettei paremmasta väliä. Teeskentelevä, mielistelevä, täysin vaikka omia ajatuksia ja täysiun vaikka omia mielipiteitä. Mutta ulkoa osaa, koulussa osaa, on soma ja kiltti ulospäin, todellisuudessa ihan jotain muuta, eli lapsi menestyy koulun maailmassa, aikuisten edessä somasti hymhyillen ja olemalla kiva ja kiltti, todellisuudessa on vailla omaa ajatusta, omaa mitään, ei osaa toimia järjen kanssa arjen tavallisissa tehtävissä vaan esim. uskoo, jos joku vahvempi persoonainen sanoo (ikätoveri) ihan mitä tahansa, puuta-heinää.... tietoa ei osaa hakea eikä yhdistellä, osaa vain lukea ulkoa ja vastata kysymyksiin - koulussa !
Tämmönen kympin tyttö kuuluu lähipiiriin.
En pidä hänestä yhtään, enkä arvosta hänen koulumenestystään.