Onko kenelläkään kokemusta clomeista (pco ja clomid)???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mahakipu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mahakipu

Vieras
Oon ottanu tän kierron tabut, ja nyt on kp 6, ja munasarjoihin koskee koko ajan. Ei mitään tuskaisia kipuja, mutta sellasta jatkuvaa jomotusta alamahalla koko ajan. Ihan kuin munasarjat olis jotenkin turvonneet tai jotain, kosketusarat. Onko muilla ollu tällasta? Paheneeko vielä ennen ovista?

Toivottavasti joku osais vastata..
 
Mulla on kierron aikana noin 5 kivutonta päivää (jos kierto ei jää lyhyeksi) ihan ilman clomeja. On ihan normaalia, kuuluu pco-oireisiin. Johtuu munasarjojen turvotuksesta. Itselläni yleensä hieman helpottaa noin viikko oviksen jälkeen.
 
Niin, mä jo pelkäsin hyperstimulaation alkamista tai jotain. Ei mulla ole ilman clomeja tällasta kipua, muutoin kuin just oviksen aikaan ei kärsi hypähdellä tai matkustaa töyssyisellä tiellä :D. Sellasta nyt jo alkukierrosta.
 
Eikös clomien tarkoitus ole kasvatella follikkelia ja auttaa ovista tapahtumaan? Siitä varmaan johtuu se, että nyt on kipuja enemmän. Toivottavasti tulee tulosta. :) Onko sulla kontrolliaika?
 

Yhteistyössä