Onko kellään kokemusta pariterapiasta? itse petyin ja pahasti..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

?

Vieras
Suhteemme on siinä tilanteessa että menimme pariterapiaan jotta olisi joku joka auttaisi meidän solmuja aukeamaan..

Pettymys oli suuri kun terapeutti vaan sanoi tunnin jälkeen ettei pysty auttamaan meitä ja koko tunnin ajan vihjaili ettemme ole oikeita toisillemme.

Mä olisin toivonut apua kun kotikonstein en saa miestä ymmärtämään minua ja mikä tässä suhteessa mättää..

Onko sit vaan tosiaan pakko luovuttaa vaikka tuntuu ettei siihen vielä ole valmis? Jos kerran ollaan niin toivottomassa tilanteessa ettei terapeutti jaksa nähdä vaivaa meidän suhteemme eteen..
 
Siis nyt teille on kyllä sattunut tosi ammattitaidoton terapeutti!
Ehdottomasti etsitte uuden ( ja miä varmaan laittasin jonkun valituslappusen tuosta edellisestä tyypistä jonnekkin, jos mahollista)
 
Miehellä alkoholiongelma ja meillä on sen ansiosta kehittynyt luottamuspula (miehen hölmöilyjen takia). Mies on parantanut jollain tasolla tapojaan (juo harvemmin) ja siksi on uskoa yllä että tästä voisi vielä tulla jotain.

Toista ei voi muuttaa mutta mä olisin halunnut terapeutin avustuksella saada selville että mitä mies haluaa, ymmärtääkö hän miten voimakkaasti kaikki minuun vaikuttaa. Ehkä sit olisin ollut valmiimpi lähtemään jos mies ei osottaisi haluavansa muuttua omasta halustaan parempaan.
 

Yhteistyössä