Erohan on aina tottakai surullinen asia. Mutta yleensä se on sitä enemmän ulkopuolisille kuin itse pariskunnalle. Aika harva varmaan lähtee suhteesta ihan kevyestä syystä, etenkin jos suhteessa on lapsi/lapsia.
Mutta kun sen ulkopuolisen on niin vaikea nähdä suhteen ongelmia. Jos nyt vaikka mietitään tätä Ruusaa. Ruusan kommenteista pystyi päättelemään että suhteessa on nyt huono kausi. Mutta eipä sitä osannut kuvitella että niin vakavaa olisi että eroon johtaa. Siksi on surullista näin ulkopuoliselle että taas yksi pari erosi.
Kuitenkin olen täysin varma että Ruusa ja miehensä ovat jo pitkään olleet ongelmissa ja varmasti kaikkensa yrittäneet. Ja vasta ihan viimeisenä vaihtoehtona päätyneet eroon.
Mitä tässä yritän ajaa takaa, niin kyllähän toisten ero tuntuu tosiaan surulliselta, kun useimmiten se tulee täysin puun takaa yllätyksenä. Eiköhän eroavat parit kuitenkin tiedä mitä tekevät ja parempi se hitto soikoon on erota kuin kitua huonossa suhteessa.