Olisko kenelläkään kokemusta sikiön (munasarja)kystasta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja dask
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

dask

Aktiivinen jäsen
30.04.2008
1 293
0
36
Meidän vauvalla (nyt rv 38+2) on todettu munasarjakysta. Lääkärit (olen käynyt kolmella eri lääkärillä ultrassa) sanovat, ettei ole syytä huoleen, mutta kukaan ei ole osannut sanoa, mitä sille mahdollisesti tehdään syntymän jälkeen. Vauva siis ultrataan syntymän jälkeen ja sitten päätetään, mitä tehdään. Sen verran mulla on kokemusta munasarjakystista, että mulla itellä sellanen oli tämän raskauden alussa ja se kuivui itsestään pois. Tiedän sen siis olevan mahdollista. Mutta onko jollain kokemusta miten kysta hoidetaan pois, jos näyttää, ettei se itsestään ole lähdössä. Huolestuttaa, kun kystat voi kuulema olla tosi kipeitä (mulla ei ollut) ja vauvan kysta on vauvan kokoon nähden aika iso... : / Kiitos, jos joku jaksaa jakaa kokemuksiaan :)
 
Itse kärsisin niistä parisen vuotta sitten, todettiin teini-iässä. Jossain vaiheissa olin todella kipeä
Söin jotakin lääkkeitä...Ja kuivui myös jonkin verran
Meni ohi ja lapset(3.v&7.v)
 
Dask- meillä todettiin myös vastaava rv:lla 30 ja nyt olemme menossa (rv 33) erikoislääkärille huomenna, jossa asiaa tutkitaan tarkemmin ja päätetään onko tarpeellista tehdä vauvalle leikkaus synnytyksen jälkeen. Asia on siis myös meille ihan uusi. Aivan varmasti emme tosin tiedä onko kyseessä munarasjakysta, mutta hyvin todennäköisesti näin on, koska sikiö on tyttö.
 
[QUOTE="Elli";22036815]Dask- meillä todettiin myös vastaava rv:lla 30 ja nyt olemme menossa (rv 33) erikoislääkärille huomenna, jossa asiaa tutkitaan tarkemmin ja päätetään onko tarpeellista tehdä vauvalle leikkaus synnytyksen jälkeen. Asia on siis myös meille ihan uusi. Aivan varmasti emme tosin tiedä onko kyseessä munarasjakysta, mutta hyvin todennäköisesti näin on, koska sikiö on tyttö.[/QUOTE]

Meilläkin toi munasarjakysta on todennäköisin vaihtoehto, joka siis varmistetaan sitten vauvan synnyttyä. Jos millään viitsit tulla kertomaan, niin olis kiva kuulla mitä sulle sen hoidosta sanotaan!
Mulla tosin enteilee synnytys tässä käynnistymisellä, eli en välttämättä enää näe sun vastausta ennen oman vauvan syntymää, mutta jos viitsit, niin tule tähän kertomaan mitä sulle sanottiin! :)
 
Yritän muistaa tulla kertomaan ja löysin muuten tuommoisen artikkelin aiheesta tänään, jos kerkeät sitä lukemaan.

http://www.childrensmemorial.org/depts/fetalhealth/fetal_abdominal_cysts.aspx

Onnea synnytykseen!!
 
Lääkärissä vahvistettiin, että vauvalla on todellakin musasarjakysta. Kystan kasvua tarkkaillaan nyt jokusen viikon, jonka jälkeen seuraavalla erikoislääkärin käynnillä päätetään leikkauksen tarpeesta. Kysta leikataan vauvan synnyttyä, jos se kasvaa pari senttiä suuremmaksi tai esimerkiksi liikkuu johonkin päin ja käy haittaamaan munasarjojen verenkiertoa. Toistaiseksi kasvua eikä muitakaan haittavaikutuksia ole havaittu, joten olemme toiveikkaita. Näitä kuulemma on aina vähän väliä vauvoilla, joten ei kai ole mikään kovin erikoinen tapaus, vaikkakin seurantaa vaativa juttu.
 
Kiitos vastauksesta! Meillä ei tosiaan vauva ole vielä syntynyt, eli en ole asiassa vielä yhtään viisaampi. Tilanteen näkee sitten, kun vauva on syntynyt ja tutkittu. Tsemppiä sulle raskauteen ja toivottavasti nämä kystat häviävät itsestään :)
 
Heippa Dask, miten meni synnytys, entä kaikki sen jälkeen? Toivottavasti tyttö on terve ja reipas ja voit itsekin hyvin. Kerroppa, jos on jotain kystaan liittyvää uutta, otan mielellään kaikki tiedonrippeet vastaan. Meillä on pian H-hetket käsillä ja odotellaan mielenkiinnolla miten kaikki menee.
 
[QUOTE="Elli";22374277]Heippa Dask, miten meni synnytys, entä kaikki sen jälkeen? Toivottavasti tyttö on terve ja reipas ja voit itsekin hyvin. Kerroppa, jos on jotain kystaan liittyvää uutta, otan mielellään kaikki tiedonrippeet vastaan. Meillä on pian H-hetket käsillä ja odotellaan mielenkiinnolla miten kaikki menee.[/QUOTE]

Moikka! Meillä meni kaikki oikein hienosti. Vauva on nyt 4vk vanha. Kysta on ultrattu jo kahdesti syntymän jälkeen ja se on pysynyt saman kokoisena kuin se oli rv34. Ultria on säännöllisesti, seuraava on parin viikon päästä ja sen jälkeen 3kk:n välein ilmeisesti siihen saakka, kunnes se häviää. Seurataan sitä, ettei se lähde suuremmin kasvamaan. Kystia voi kuulema olla erilaisia, mutta meidän tytön on todennäköisimmin pelkkä nesterakkula, joka häviää vuoden ikään mennessä. Toivottavasti teilläkin menee yhtä hyvin! :)
 
Vieläköhän "Elli" seurailet ketjua?

Meillä kävi sitten huonoin mahdollinen tuuri kystan kanssa :( Tyttö alkoi kolmisen viikkoa sitten olla itkuinen ja kuume nousi 40°. Vein tytön päivystykseen, josta meidät otettiin sisään. Sairaalassa alkoi ripuli, joten menimme infektio-osastolle vatsatautiepäilyssä. Vatsa kuvattiin, mutta kystan todettiin olevan samankokoinen kuin raskausaikanakin, eikä muutosta havaittu. Maha oli pinkeä pallo ja tyttö ei antanut koskea siihen. Viikon lääkärit arpoivat ja siirsivät meidät sitten toiseen sairaalaan, jossa olisi taito leikata vauvoja, jos tarve vaatii. Siellä lääkäri oli sitä mieltä, ettei kysta voi olla kiertynyt, koska tyttö naureskeli, eikä vaikuttanut yhtään kipeältä (antibiottikuuri oli tässä vaiheessa mennyt viikon). Seuraavana aamuna tyttö oksensi vihreää vauvankakkaa, jolloin lääkärit päättivät avata mahan ja katsoa mitä sieltä löytyy, kun selvästi jokin oli vialla. Sieltä löytyi munasarjan kanssa solmuun kiertynyt kysta, joka oli ensin tulehtunut ja sitten mennyt kuolioon. Samassa köntissä oli kiinni myös umpilisäkkeen kärki ja suolen mutkia. Köntti painoi suolta lyttyyn, jolloin se esti sen kunnollisen toiminnan. Köntti irrotettiin umpilisäkkeestä ja suolesta ja poistettiin. Kaikki sujui hyvin ja nyt reilu viikko leikkauksen jälkeen kaikki vaikuttaisi olevan hyvin.

Toivottavasti teillä on parempi tuuri!!
 
Moikka,
Juuri muistu mieleen, että täytyy tulla lukasemaan onko tullut uusia kommentteja tänne. Kirjoitan nyt hieman tönkösti ja lyhyesti, kun tyttö nukkuu sylissä ;) Tuo kuulostaa tosi hurjalta mitä teille kävi! Toivottavasti tyttö voi nyt hyvin kaiken jälkeen!!!

Meidä tytön kysta ultrattiin syntymän jälkeen ja oli pienentynyt silloin jo 1/3 alkuperäisestä koostaan ja lääkärit sanoivat, että oletuksena on, että se häviää 1-2kk kuluessa, kun minun raskaushormonit poistuvat tytön kehosta. Tytöllä ei tunnu olevan mitään oireita kystasta, ikää on nyt 7 viikkoa. 2 viikon kuluttua on ultra ja lastenkirurgin konsultaatio, sitten nähdään ja kuullaan mitä jatkossa tapahtuu. Toivotaan parasta :)

Hyvää uutta vuotta!!
 

Similar threads

T
Viestiä
7
Luettu
16K
A

Yhteistyössä