Olisiko huijausta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja onkoonko
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

onkoonko

Vieras
Naimisissa ollaan ja lapsia on. Jos muutettaisiin erilleen, mies hankkisi oman asunnon. Ei kuitenkaan erottaisi, vaan ikään kuin seurusteltaisiin. Mies kävisi kylässä, saattaisi toisinaan olla yötä (lapsia hoitamassa). Mies maksaisi elarit, ei muuta (ehkä jotain lasten hankintoja puoliksi).
Olisinko oikeutettu esim. asumistukeen ym?
Enkä kysy tätä siksi, että suunnittelisin huijausta, vaan välttääkseni sitä.
Koska omat tulot tosi pienet, en pärjäisi yksin. Mutta haluaisin antaa suhteelle vielä mahdollisuuden, enkä ainakaan vielä erota kokonaan. Saman katon alla ei homma toimi.

Ja joo voisin kysyä kelastakin, vaan ei huvita odottaa maanantaihin.
 
No älä nyt missään nimessä Kelasta mitään tuollaista kysy!

Kyllähän moni huijaa juuri tuolla tavalla eikä kyse ole minkäänlaisista ongelmista parisuhteessa, mutta teillä ilmeisesti eri tilanne.
 
siis meillä olisi kyse oikeasti erillään asumisesta. Ja erillisistä talouksista. En vaan vielä raaskisi ihan oikeasti lopullisesti erota, joku toivo itää vielä.

Se vaan pelottaa, että miten helposti luullaan huijariksi?
 
hyvä sitten. Näistä huijausjutuista on vaan kuullut niin paljon, että en oikein tiedä millaisia sääntöjä siihen sitten on. Että jos pitää olla ero vireillä tms.
 
Nykyisin kun tuota asumuseroa ei tunneta niin Kela voi kyllä edellyttää avioeron ensimmäisen vaiheen käynnistämistä ennen tukipäätöksiä.

Suomessa kun on edelleen laki puolison elatusvelvollisuudesta joten erillään asuminen ei välttämättä oikeuta asumistukeen.
 
No meillä on tuollainen käytäntö, siis asutaan erillään, minä saan asumistukea, mies osallistuu lapsen kuluihin, ollaan yhdessä seurustelunomaisesti. Ollaan asuttu yhdessä muttei tosin naimisissa. Mielestäni kuitenkaan edes avioliitto ei edellytä yhdessä asumista, ei sitä missään ole määrätty. Ette ole huijareita, kuten emme mekään.
 
Täytyy se sitten tehdä, jos sitä vaativat. Minun rahat ei mitenkään päin riitä elämiseen yksin lasten kanssa, eikä meillä ole varaa kahta asuntoakaan pitää. Miehelläkin aika pienet tulot.
Ja onhan siinä onneksi vuosi aikaa vielä katsoa asiaa sitten.
 

Similar threads

Yhteistyössä