Olenko omituinen haaveineni kanssa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja muuttohaukan tie
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

muuttohaukan tie

Vieras
Haaveilen siis muutosta toiselle puolelle Suomea. Lapsia löytyy kolme sekä mies, ollaan miehen kanssa monesti yhdessäkin puhuttu miten olis kiva muuttaa.
Tällä hetkellä asutaan paikkakunnalla mistä olemme molemmat kotoisin. Kummankin vanhemmat asuvat täällä, sekä omat sukulaiseni melkein kokonaan. Kavereita ei juurikaan ole.
Haluaisin etäisyyttä kaikkeen, ja salaa mielessäni ajattelen, että ehkä löytäisin niitä kavereitakin kun pääsisin aloittamaan ns. puhtaalta pöydältä. Täällä pikkukylällä kaikki tuntevat toisensa, piirit on pienet ja sisäänpäin lämpiävät. Ts. valmiisiin äiti-piireihin on turha yrittääkään mukaan.
Vieraalla paikkakunnalla ei olisi tukiverkkoja käytössä ollenkaan, mutta eipä noita ole tullut juurikaan käytettyä tähänkään asti, ihan ollaan pärjätty keskenämme.

Olenko siis ihan omituinen kun haaveilen näin?
 

Yhteistyössä