Olenko ihan paska mutsi, kun

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja paska mutsi?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

paska mutsi?

Vieras
en nukuta vauvaa pihalla vaunuissa vaan suositusten vastaisesti sisällä mahallaan? Vauva nukkuu sisällä selvästi paremmin kuin ulkona varmaankin juuri siksi kun ei oikein osaa nukkua kuin mahallaan ja vaunuissa on selällään. Kyljellään tai selällään nukkuessa tyttö säpsähtelee vähän väliä hereille, mutta mahallaan nukkuu oikein hyvin.
 
Me ostettiin vauvavahtipatja, koska meidänkin tyttö nukkui hyvin vain mahallaan. Mahallaan nukuttamistahan ei suositella tuh´kehtumisvaaran takia, tosin suositukset muuttuu.Maksoi 99e, eli ei kallis.
 
Mahallaan nukuttamisessa on vaan isompi kätkyt-kuoleman riski, siksi sitä ei suositella tehtävän. Muuten ihan sama, parempihan se on että lapsi nukkuu ja on hereillä virkeä ja ilonen kun että väsymyksestä rääkyy.
 
Meillä ihan lastenklinikalla suositeltiin nukuttamaan vatsallaan, molempia ja ylilääkärin toimesta kun nukkuivat niin parhaiten.

Kuulemma kätkyt kuolemaa ei estä mikään jos se tulee. Siihen ei hälypatjat paljoa auta. Noi hälypatjat on lähinnä siihen että jos tulee puklua tms ja lapsi ei saa päätä käännettyä. Mutta meille lääkäri sanoi että siksi uskaltaa suositella nukuttamista masulteen kun jo vastasyntyneenä vauvat niin terhakoita.
 
Eikö sen pää mene oudoksi pitkulaksi, jos vaan mahallaan nukkuu. Kallohan on kuin vesi-ilmapallo, muotoutuu koko vauva-ajan ja lasta pitää tasaisesti nukuttaa molemmilla kyljillään ja selällään.
 

Yhteistyössä