Olen ylipainoinen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Luepa sellainen kirja; Syön hyvin ja siksi laihdun. Löytyy kirjastosta. Osta sitten isänpäivälahjaksi kotiin sellainen. Eihän tuossa iässä mahda mitään sille, millä vanhemmat jääkaapin täyttävät.
 
Terve Suomi -tutkimus: Suomalaisten lihominen aiheuttaa jo merkittäviä ongelmia – yhteiskunnallisten toimien aika on nyt

Julkaisuajankohta 4.12.2023


Noin 1,2 miljoonan aikuisen painoindeksi ylittää lihavuuden rajan (30 kg/m2). Naisista 30 prosentilla ja miehistä 27 prosentilla on lihavuutta. Lihavuus on yleisintä 40–64-vuotiailla, joista joka kolmannella on lihavuutta.

Vyötärölihavuus on vieläkin yleisempää, ja sitä esiintyy lähes joka toisella aikuisella. Vyötärölihavuuden raja-arvona pidetään naisilla yli 90 sentin ja miehillä yli 100 sentin vyötärönympärystä.

Lihavuus ja vyötärölihavuus ovat yleistyneet työikäisillä eli 20–64-vuotiailla. Työikäisillä miehillä lihavuus on lisääntynyt 3 prosenttiyksikköä ja naisilla 4 prosenttiyksikköä vuoteen 2017 verrattuna. Keskimittaisen miehen paino on noussut 1,6 kg ja naisen 1,8 kg.
 

Olen 12-vuotias ja painan yli 80kg, joten olen todella ylipainoinen. Olisiko vinkkiä miten saisi laihduttia nopeasti ja pudotettua painoa.
 

Yhteistyössä