oksennustaudin alkaminen??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierast
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierast

Vieras
Huomenna olisi menoa jota ei oikein voi perua ja 4v herätti yöllä että äiti tulee oksennus, sanoin että mene vessaan ja ei kuitenkaan sinne oksentanut mitään eikä ollut edes kauaa. En tiedä näkikö vain unta vai mitä mutta nyt pelkään todella että ensi yönä alkaa. Olisi maailmankaikkeuden huonoin ajoitus.
Tänään kotiin tullessa valitti että oksettaa mutta ei kuitenkaan tule mitään. On vähän vaisu ja kuumeen voisin mitata tosiaan.
Kuinka todennäköisesti tuo tauti nyt alkaa kun ollaan oltu ennen kesää monesti oksutaudissa ja aina se alkaa yöllä rytinällä. Eikö niin lasten oksutaudit yleensä alakin jos alkaa?? Samaa ruokaa syö toinen lapsi joka on ok joten tuskin on ruoastakaan tämä olo. Voinko mitenkään ehkäistä tautia?? Yhden maitohappobakt. annoin juuri. En voi olla huomenna pois enkävarsinkaan itse kipeänä :(:(
 
Mittaa nyt heti se kuume lapselta. Korkea kuume voi aiheuttaa huonovointisuutta ja oksentelua myös, silloin lapsi on syytä viedä lääkäriin (ja ensiavuksi kuumelääkettä). Meillä äskettäin lapsen korkean kuumeen ja oksentelun yhdistelmä paljastui keuhkokuumeeksi. Oli huonovointinen ja vaisu jo siinä vaiheessa, kun kuume ei vielä ollut kovin korkea, vaikka yleensä tavallisessa flunssassa pysyy kohtuullisesta kuumeesta huolimatta ihan pirteänä. Sitten kun kuume nousi 40 asteen tietämille, alkoi myös oksentelu.

Oksennustaudit ovat meillä sekä lapsella että aikuisilla alkaneet aina äkillisesti, ei siis edeltävää huonovointisuutta kuin hyvin lyhyen aikaa, kun jo alkaa oksentelu. Eikä mitään tiettyä alkamisvuorokaudenaikaa, miten milloinkin. Yöllä ei ole tainnut koskaan alkaa.
 

Yhteistyössä