oisko järkevää ryhtyä pph:ksi tässä tilanteessa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "nyyti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"nyyti"

Vieras
eli mulla on kouluikäinen poika,5v tyttö,joka on pk:ssa kuntoutuksellisista syistä ja taaperoikäinen tyttö,joka on vammainen ja olen hänen omaishoitajansa.Ensi vuonna kutsuu työt(olen lastenhoitaja) ja ajattelin,että mitä jos ottaisin 2 hoitolasta tähän meille ja näin ollen voisin jatkaa tyttöni omaishoitajana samalla.Voiko pph päättää minkä ikäisiä lapsia ottaa?Ja paljonko palkaa saa yhdestä lapsesta hoitopalkkaa?
 
Kunnallisena et voi valita lapsia tai kovasti vaikuttaa ikähaarukkaan. Yksityisenä voit tehdä mitä haluat mutta silloin vastuu on sinulla, pitää löytää hoitolapset, tehdä sopimukset, maksaa ennakoperinnät itse jne. Tilanteessasi voisi olla vaikea löytää hoitolapsia. Vanhemmat voisivat kokea, että oma lapsesi vie liikaa ajastasi ja huomiostasi.
 
pph:lla voi olla vain 4,5 lasta joista se koulukäinen on puolikas, mutta jos nuorimmaisesi on vammainen, ei häntä tietääkseni lueta "vain" yhdeksi lapseksi. Eli oletko varma, että saisit otettua kaksi lasta vai vain yhden?
 

Yhteistyössä