Oikeesti hermot ei enää kestä 4,5 vuotiasta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä on sääntönä, että vessassa saa puhua vessapuheet eli juurikin nämä ei toivotut hokemat. Jos muualla niitä hölpöttää ja jatkaa varoituksen jälkeen niin jäähylle joutuu. Ei hoe. Ei olla siis varsinaisesti kielletty puhumasta mutta ollaan todettu, että, koska emme halua hänen pissaavan muualla kuin vessassa niin eipä niistä jutuistakaan tarvi muualla puhua ;)
 
Onkohan "kiellettyjen" juttelussa mukavinta se huomion saaminen. Huomiota on se negatiivinenkin huomio.

Toki rajoja täytyy asettaa, mutta mielestäni pitäisi aina miettiä koko homma letukäteen loppuun asti. Eli mikä on toimiva "rangaistus" jos lapsi ei tottelekaan? Mitä järkeä kieltää, ellei hommasta kuitenkaan seuraa mitään ikävää?

Jospa antaa sanojen kiiriä kuuroille korville ja muistaa aina positiivisella palautteella, kun kikkelit ovat olleet jonkin aikaa unohduksissa?
Ei tule hommasta iso haloo, eikä tarvi itseään stressata mahdollisilla "toimenpiteillä" aina, kun sanat kajahtavat ilmoille. Saa itsekin luvan olla vaan- ja kappas, kiristää hermoa paljon vähemmän ;)

Hyvää Joulua sinulle ja verbaaliselle neljäpuolikkaalle!
 

Similar threads

Yhteistyössä