Oikea poski nykii pienesti ja samalla korvassa rutisee...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Poskipää ja kulmakarvakin välillä nytkii silleen hiljaa, melkein huomaamattomasti, ei se nykinä hyvin näy, mutta tuntuu kyllä. Ei ihan koko ajan, mutta näitä "kohtauksia" tulee usein. Samalla välillä oikea suupieli puutuu/pistelee. ja välillä tuntuu sellaiselle puutuneelle koko oikea puoli otsaa myöden. Eilen alkoi tämä homma. Onko niskat niin jumissa vai mistä johtuu, vähän alkaa jo pelottamaan.
 
10 vuotta sitten minulla tuli kuin elohiiri silmään. Sitä kesti ja kesti kunnes loppui siihen, että suupieli roikkui ja se elohiirisilmän luomi pysyi auki koko ajan. Ei sulkeutunut, Se oli sitten toispuolinen kasvohalvaus. Kävin naamajumpassa pari kuukautta ja myös pieniä sähköiskuja annettiin ettei käyttämättömät kasvolihakset surkastuisi. Vähitellen alkoi taas suupieli hieman nousemaan. En pysty viheltämään ja nauru ja hymy on vinoa. Silmä vuotaa normaalia enemmän ja korvassa jatkuu hiljainen suhina.
Korvan juuressa on pieni aukko, josta kasvohermo tulee aivoista kasvolihaksiin. Se aukko oli jostain vedosta tai muusta tulehtunut ja umpeutunut ja katkaissut hermon. Uusi hermo kyllä kasvaa, mutta hitaasti eikä saman veroiseksi.
 

Yhteistyössä