Obamalla ei riitä aikaa Haloselle. No Haloskalla jää enemmän aikaa kaveerata Afrikan diktaattorien kanssa.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Suurlähettiläs: Obamalla tuskin aikaa Haloselle
19.3.2010 8:07
A A STT

Oulu. Presidentit Tarja Halonen ja Barack Obama eivät todennäköisesti ehdi tavata kahden kesken, arvioi Yhdysvaltain Suomen-suurlähettiläs Bruce J. Oreck sanomalehti Kalevan haastattelussa.

Oreckin mukaan Obaman hallinnolla ei ole aikaa valtiovierailun järjestämiseen. Hän sanoo Kalevalle, että Obaman hallinto on järjestänyt 70 prosenttia vähemmän valtiovierailuja kuin George W. Bushin hallinto vastaavana aikana.


Oreck vertaa Barack Obaman työtä tulipalojen sammuttamiseen ja sanoo, että presidentin on valittava kahvittelun ja sammutustöiden välillä.

Oreck kertoo Kalevalle myös, että Yhdysvaltojen hallitus on tyytyväinen Suomen päätökseen lisätä joukkoja Afganistanissa. Hänen mukaansa Yhdysvallat ei ole painostanut Suomea tai muita kumppanuusmaita joukkojen lisäämiseen.
 

Yhteistyössä