Olen pitkälti samaa mieltä kuin jutun kirjoittaja.
Olen törmännyt lapsieni myötä aivan ihaniin ja fiksuihin nuoriin. Heillä on käytöstavat ja suunnitelmat hanskassa. Alkoholin käyttö on hallinnassa ihan eri tavalla kuin minun nuoruuteni aikana nuorilla.
Olen kyllä myös törmännyt niihin nuoriin joilla menee todella jyrkän huonosti. He ovat silti olleet ihania ja sydämmellisiä tapauksia pinnan alla, mutta elämä oli vain päässyt lähtemään pahasti alamäkeä. Näitä nuoria on kuitenkin onneksi ollut vain kourallinen.
Jännä ilmiö on kuitenkin se, että vaikka nuoret tuntuvat nykyään fiksummilta ja ajattelevimmilta niin sama ei päde kyllä aikuisiin. Tuntuu, että aikuisten arvot ovat koventuneet, ollaan jyrkkiä ja tuomitsevia. Ei kestetä enää mitään mikä ennen oli vain osa elämää. Vaaditaan jo pikkulapsilta aikuismaista käytöstä. Kaikkien on pärjättävä yksin ja omin avuin tai olet vähintään säälittävä luopio. Ja luopiota saa potkia koska omaa syytähän se vaan on jos huonosti menee.