np-ultra ja töistä pois

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ensikertalainen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

ensikertalainen

Vieras
Saako sairaalasta jonkun lapun, että miksi on ollut töistä pois? Saako mieskin jos on ultrassa mukana sellaisen? Itse saan varmasti sen ajan vapaaksi mutta mies ei ilman pätevää syytä ja todistusta.
 
Meillä kunnallisessa töissä, on oikeus mennä tutkimuksiin, mutta pitää mennä omalla ajalla.Jos aika on keskellä päivää, niin tunnit tehdään sisään. Varmaan voi kätilöltä saada todistuksen.
 
Mietin vaan, että onko työnantajasta pätevä syy olla pois toi tyttöystävän ultra? Ei olla naimisissa. Eikä miehelläni käsittääkseni ole mahdollisuutta tehdä tunteja sisään kun ei ole liukuvaa työaikaa.
 
Meillä ainakaan neuvolassa ja ultrissa ei saanut käydä työajalla. Samaan sarjaan kuului hammastarkastukset jne. Varmaan aika harvinaista, että mies saisi sen työajalla käydä. Mutta kysymällä se selviää ja työnantajan kanssa keskustelemalla. Moni on kuitenkin ihan ymmärtäväinen näissä asioissa.
 

Yhteistyössä