Norjalaiset yhdistelmäsukunimet - miten periytyy?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Peikkolin
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Peikkolin

Vieras
Tietääkö joku?

Norjassahan lapsella voi olla esim. nimi Ida Maria Oppegard Myklebust, toinen nimi äidiltä ja toinen isältä. Mutta mitä sitten, kun Ida menee naimisiin vaikka Kjetil Marius Galland Storvikin kanssa, miten nimi muuttuu ja mikä on heidän lapsen nimi? Tuskin sentään Emma Sofi Oppegard Myklebust Galland Storvik?
 
Lapsi saa jomman kumman vanhemman tuplasukunimen kokonaisuudessaan, tai se voidaan pilkkoa. Joko yksittäiseksi sukunimeksi tai siten, että yksi sukunimi molemmilta vanhemmilta muodostaen tuplanimen.
 
En tiedä ymmrsinkö kysymyksesi, njaa, oikein, mutta se on Norjassa aivan normaalia ja yleistä. Monilla, mutta ei siis kaikilla, on joko kaksi etunimeä tai kaksi sukunimeä, joten kyllä se toimii.

Norjassa kun toinen (ja kolmas) etunimi ei ole ns. mykkiä kuten monesti Suomessa. Kuten esim. ap:n esimerkissä kutsumaniminä on Ida Maria, Kjetil Marius ja Emma Sofi. Ilman väliviivaa, eikö Suomessa kaksoisetunimessä ole väliviiva?
 

Yhteistyössä