No onpa kiva kun joulukuussa ei makseta lisiä puolessa välissä kuukautta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Yh-äiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

"Yh-äiti"

Vieras
Lähes joka kuukausi työantaja maksaa lisät kuukauden puolessa välissä ja peruspalkka tulee aina loppukuusta. No katsoin palkanmaksupäiviä ja huomasin, että joulukuussa ei puolessa välissä makseta lisiä kun kaudet jotenkin vain menee ilmeisesti niin ettei makseta silloin vaan maksetaan kuun lopussa peruspalkan kanssa. Tammikuussa sitten taas kuitenkin tulee lisät kuun puolessa välissä.

Oikein kiva juttu tällaiselle yksinhuoltajalle joka on tuohon mennessä ollut vasta puoli vuotta töissä joten säästöjä ei isoja summia ehdi kertyä kun tässä nyt vielä yrittää tasapainottaa taloutta kituvuosien jälkeen. Pitää sitten elää pihisti marraskuun lopussa tulevalla palkalla ja nyt jo vähitellen etsiä lapselle lahjoja alennuksella.

Ei mulla muuta, tällainen turhanpäiväinen purkaus vain. :D
 
Kiva juttu kuitenkin, että huomasit asian jo nyt eikä tarvii sitten joulukuussa hätääntyä "ylläristä" :) Alennukseista onneksi löytyy kivoja juttuja ja kirppariltakin voin löytyä uutta tai uudenveroista tavaraa, esimerkiksi kirjoja :)
 
  • Tykkää
Reactions: BootyPeppi
[QUOTE="Yh-äiti";28845843]Pitää sitten elää pihisti marraskuun lopussa tulevalla palkalla ja nyt jo vähitellen etsiä lapselle lahjoja alennuksella.[/QUOTE]

Millaisen joulun saa yhden kuukauden pihistelyllä? Aikaa on kuitenkin vielä useampi kuukausi joten miksi sitä säästämistä ei voisi aloittaa jo nyt?
 
[QUOTE="vieras";28845949]Millaisen joulun saa yhden kuukauden pihistelyllä? Aikaa on kuitenkin vielä useampi kuukausi joten miksi sitä säästämistä ei voisi aloittaa jo nyt?[/QUOTE]

Enhän mä tuota tarkoittanut. Marraskuun tilistä pitää elää säästeliäästi ihan senkin takia, että ei tulekaan normaaliin tapaan lisiä puolessa välissä kuuta. Tarkoitan nyt ihan peruselämistä enkä pelkästään joulua.

Aloitan toki säästämisen heti, mutta mähän kirjoitin että isoja summia ei ole varaa säästää kun vasta yritän taloutta tasapainoon vuosien pihistelyn jälkeen. Lisäksi ostelen lahjoja tässä jo reilusti ennen joulua jos vastaan tulee jotakin sopivaa edullisesti.

Joskus kyllä suuresti hämmästyttää tämä palsta ja se miten jotkut lukevat toisten tekstejä kun tunnutaan ymmärtävän ne välillä miten sattuu..
 
[QUOTE="vieras";28845957]Haloo. Nyt on nykyaika eli luootorttimahdollisuus, tiliosto netissä, klarnalaskut ym. Ei ongelmaa, kun rahaa on tulossa.[/QUOTE]

Ei ole nuo mahdollisia.
 
[QUOTE="vieras";28846385]Ollut puoli vuotta töissä... Joten mitä palautuksia ajattelit ap:n saavan, jos sitä ennen ei ole ollut töissä edellisvuotena? Lapsilisätkään tuskin ovat ylimääräistä, vaan siinä samassa "budjetissa" laskettuna, mikä nyt on tiukalla.[/QUOTE]

Kaipa siitä nyt jotain hyötyä on. Ehkä kannattaisi miettiä, että miksi on niin tiukalla.
 

Yhteistyössä