No eipä kauan kestänyt iloa, että lapsella meni vaihteeksi koulussa hyvin,

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ärhhh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

ärhhh

Vieras
nyt on jo joka päivä ollut jotain pientä hankaluutta koulussa - aamuisin. Ja vasta kolmas viikko alkanut uudessa koulussa. Johan tämä tietysti oli arvattavissa, että ei lapsella "kuherruskuukautta" (eli että hän käyttäytyy kiltisti) kauaa kestä.

Lisäksi hänen kanssaan pikku luokassa on 2 muutakin säheltävää lasta. Heistä omani vain tänäänkin sanoi, että kiusasivat häntä ja hän taas härnäsi heitä takaisin.

Pidin tänään jo kunnon puhuttelun lapselle, että vaikka ne 2 muuta käyttäytyvät huonosti, niin ei sinun tarvitse olla kolmas hankalasti käyttäytyvä lapsi. Älä kuormita liikaa opettajia typerällä käytökselläsi. En tiedä menikö puhuttelu nytkään perille.

Tuntuu tosin, että tämä kesäaikaan siirtyminen on lapseenkin vaikuttanut. Vaikka ihan hyvissä ajoissa mennään nukkumaan, niin silti lapsella on vaikeaa nousta ylös. Nyt jo kahtena aamuna lapsi on meinannut taksistakin myöhästyä.

Noh huomenna taas minä saattelen lapsen taksille ja huomenna kyllä herätään hyvissä ajoissa, niin että lapsi on ajoissa taksia pihalla odottamassa.
 
Booty, mutta kun eskari meni jo vähän niin ja näin + viime syksy tässä lähikoulussa aivan mahdottomissa merkeissä - jatkuen melko samalla tavalla myös tammi-ja helmikuun, niin kyllä olisin toivonut, että lapsi olisi ollut jo toisen tapainen täällä uudessa koulussa, pienemmässä pienryhmässä.

Vaan turha toivo, tosin tätä jo kyllä epäilinkin viime viikolla, että milloinhan lapsi pistää tuulemaan uusille opettajille ja sen aika on nähtävästi nyt alkanut. Toivottavasti hän ei tee samoja kepposia mitä on tehnyt täällä lähikoulussa.
 
Ootko lukenu kirjan: temperamentti ja koulumenestys?(tekijä Keltikangas-Järvinen).Se oli mun mielestä tosi hyvä ja avasi omaa ymmärrystäni monen asian kohdalla. Itselläni on kans vilkkaanpuoleinen ekaluokkalainen, tosin hänellä koulu on sujunu kuitenkin ihan hyvin, mutta silti. jotenki sen kautta tajusin miksi lapsi on just sellanen kuin on. Käypä lainaamassa ja lue.
 
[QUOTE="hei";25972303]Ootko lukenu kirjan: temperamentti ja koulumenestys?(tekijä Keltikangas-Järvinen).Se oli mun mielestä tosi hyvä ja avasi omaa ymmärrystäni monen asian kohdalla. Itselläni on kans vilkkaanpuoleinen ekaluokkalainen, tosin hänellä koulu on sujunu kuitenkin ihan hyvin, mutta silti. jotenki sen kautta tajusin miksi lapsi on just sellanen kuin on. Käypä lainaamassa ja lue.[/QUOTE]

Siis siinä kirjassa oli mm tottelemattomuudesta, että lapsi ei välttämättä ilkeyttään jätä tottelematta, mutta jos hänen temperamenttinsa on sellanen että hän häiriintyy helposti uusista ympärillä olevista asioista ja tapahtumista niin annetut óhjeet unohtuu. Siis en tarkota etteikö ois olemassa myös oikeeta tottelemattomuutta, tietenkin on, mutta tietyllä temperamentilla varustetut lapset on alttiimpia esim tottelemattomuuteen ja häiriökäyttäytymiseen eikä sielä taustalla aina ole huono kasvatus taikka se, että lapsi jotenki tahallisesti tekee temppujaan. Lainaa tuo ja lue! ja siis kirjan kirjoittajakin siis sanoo että tietenkään kaikkea eivoi laittaa temperamentin piikkiin vaan lapsen täytyy vastata teoistaan, siis ei tarkota sitä, että kaikki pahuudet vois selitellä "kun hän nyt vain on tuollainen"-meiningillä, mutta siis se avaa kuitenki vähä laajemmaksi käsitystä siitä mitä tapahtuu tuollaisen lapsen korvien välissä.
 
Hei, kiitos vinkistä. Täytyypä käydä sitten kirjastossa.

Minullakin myös toimintaterapeutti sanoi, kun oli yksi terapiakerta täällä kotona, ja lapsi alkoi tekemään kepposia ohjauskäynnin loppupuolella, että lapselta tavallaan tilanne hajoaa ja siksi hän alkaa tekemään kepposiaan. Lapsi pitää tällöin saada pysäytetyksi, vaikka sitten lasta kiinnipitämällä. Tämän jälkeen sitten on aika lapsen siivota mahdolliset sotkut mitä keppostelu on aiheuttanut ja pyytää anteeksi.
 
Aikaa lapsi tarvitsee ja ohjausta. Pikkuhiljaa hän oppii toimimaan koulussa annettujen ohjeiden mukaan. Jos ei millään niin sitten vain otat yhteyttä kuraattoriin tai perhe-ja kasvatusneuvolaan.

Heh kuraattori ja perheneuvola on ihan turhia,ei ne osaa muuttaa lasta jos sillä on esim.neurologinenhäiriö niinku meidän vesselillä.

Ei ollut antaa neurologilla/neuropsykologilla/ psykiatrilla mitään uutta. Kaskun tiettyjä juttuja ei voi parantaa,voi vain yrittää lieventää oireilua.

Mulle sano neurologi että yleensä n.11vuotiaat adhd lapset ovat omatoimisempia yms. Mutta sitten alkaakin murrosikä ja aikuista voidaan tarvita vieläkin enemmän :D

Et jos mulle tulee joku selittää että kauheeta kauheeta nyt se ei totellut ja sähläsi ja suuttuessaan huitas nyrkillä,kehoitan lukemaan alan kirjallisuutta jos ei muuten osaa ottaa ongelmia vastaan ammattitaidolla. Naurettavaa vauhkoomista jos ongelmia ilmenee 1-2kertaa viikossa kun ennen niitä ilmeni 3-8kertaa päivässä! Että huima parannushan tossa on tapahtunut.

No onneksi on tuo neurologinen kuvioissa mukana niin rauhottavat vähän noita aikuisia jotka eivät oikein ite siihen pysty
 

Yhteistyössä