Närpiöläiset ovat ahneita ja hyväksikäyttävät toisten huonoa asemaa. Kaikkein vastenmielisintä on, että nämä hyväksikäyttäjät yleensä vielä näkevät itsensä jonain hyväntekijänä ja taputtelevat toisiaan selkään.
"Ensinnäkin siihen tarvittaisiin koti, ja Närpiössä on nykyään asuntopula.
”Asunnot ovat liian kalliita suhteessa palkkatasoon”, Tran kertoo.
Samaa sanovat kaikki muutkin HS:n haastattelemat vietnamilaiset kasvihuonetyöntekijät. Kohtuuhintaisia asuntoja ei ole tarpeeksi, ja siksi moni joutuu asumaan muiden kanssa.
Tran ja hänen kaksi asuinkumppaniaan jakavat koruttoman vuokrakaksion, jonka makuuhuone muistuttaa enemmän alkovia kuin erillistä huonetta."
Pitäisi varmaan maksaa vähän parempia palkkoja, jos eivät kovan työntekijän maineessa olevien vietnamilaisten liksat riitä edes
omaan vuokrakämppään vuosienkaan jälkeen, vaan pitää elää kämppiksen kanssa kaksiossa. Toki me kaikki tiedämme ja tunnistamme sen faktan, että Närpiö on metropoli ja metropoleissa maan hinta kohoaa (esim. Manhattan, Hongkong tai Lontoon city), mutta silti. Tässä esimerkki tyypillisestä närpiöläisestä asumuksesta, mutta tämä on varmaan ennemminkin kasvihuoneen omistajan kuin duunarin maja:
Katso 42 kuvaa tästä 950000 €, oh, k, 5mh, ruokailutila, 3eril...
asunnot.oikotie.fi
"Tranin naapurit vanhoissa rivitaloasunnoissa ovat käytännössä kaikki vietnamilaisia. Osa asunnoista on erittäin huonossa kunnossa. Sisäilmaongelmat haistaa heti eteisessä. Uuninluukku on rikki, jääkaappi vuotaa, patteri puuttuu.
Kesällä on kuuma ja talvella kylmä, asukkaat kertovat. Pihavalotkin ovat pimeinä.
”Olemme kyllä valittaneet vuokraisännälle, mutta mitään ei tapahdu”, kertoo yksi asukkaista.
Vuokraisäntä on kaupungin vuokrataloyhtiö Närpes Bostäder. Huonosta kunnosta huolimatta asunnot eivät ole päivääkään tyhjillään, asukkaat kertovat. Jos joku muuttaa pois, tilalle on heti tulija, sillä muita edullisia asuntoja on vähän.
”On varmasti niin, että meillä on huonokuntoisiakin asuntoja”, sanoo kaupunginjohtaja Mikaela Björklund.
”Mutta siihen liittyy myös se, mitä haluaa maksaa.”"
Ja Närpiössä ei haluta maksaa, että kulit saisivat ihmisarvoisen elämän. Sehän olisi hyvänen aika pois kasvihuonekeisarien ja ihmiskauppiaiden voittomarginaalista.
"Kasvihuonetyöntekijät kertovat jättäneensä uusiin asuntoihin hakemuksia, mutta heidän mukaansa yksikään vietnamilainen ei saanut asuntoa uusista taloista.
Björklundin mukaan tämä johtuu siitä, että kaupunki haluaa välttää sosiaalista eriytymistä. Siksi uusia asuntoja ei myönnetty vietnamilaisille, joita asuu pihapiirissä jo paljon.
Vietnamilaisten silmiin tilanne näyttää siltä, että heidät halutaan eristää vanhoihin, huonokuntoisiin asuntoihin. Osa myös uskoo, että yksityiset vuokranantajat syrjivät vietnamilaisia."
Sosiaalinen eriytyminen on ok niin kauan kuin vinosilmät eriytyvät maakuoppiin. Ja suomenkieliset voivat eriytyä ihan muihin kaupunkeihin, kiitos. T:RKP
"Suurlan mukaan vanhempia on ollut välillä vaikea saada kiinni, jos lapsi on sairastunut päiväkodissa. Kasvihuoneisiin ei aina saa viedä puhelimia, eikä työnantaja ole aina suostunut hakemaan vanhempaa puhelimeen. Vanhemmat ovat myös tuoneet päiväkotiin sairaita lapsia.
”Perheillä on hätää siitä, että he eivät voisi olla poissa työpaikalta”, Suurla sanoo."
Jos arvata saa, ja saahan sitä, niin väittäisin ettei se puhelimeen hausta kieltäytynyt ole ollut ilkeä vietnamilainen ihmiskauppias, vaan ihan suomalainen riistäjä. Näistä on oltu tässäkin keississä kummallisen hiljaa ja puhuttu vain siitä miten vietnamilaiset ovat ottaneet kynnysrahaa maanmiehiltään. Suomalainen yrittäjähän on melkein se todellinen uhri tässä hommassa ja joutunut ihan ilman omaa syytään mainehaitan kohteeksi. Pitäisikön valtion maksaa heille jotain tukea kun on tullut paha mieli?