muurahaisongelma

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja muurahaisiin kylläst
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

muurahaisiin kylläst

Vieras
HEI!
Ostimme tänä keväänä paritalon puolikkaan,jonne muutimme toukokuun alussa vastasyntyneen vauvamme kanssa.Nyt kun olimme juhannuksen poissa kotoa, muurahaiset olivat vallanneet talomme.Oven avattuamme koko asunto oli täynnä sekä lentäviä että tavallisia mustia muurahaisia.Olemme nyt yrittäneet niitä myrkyttää, mutta mikään ei tunnu tehoavan.Pelkään myös talon puurakenteiden puolesta, sillä muurahaisilla on varmasti valtava pesä jossain täällä talossa.Soitin myyjällekin joka huolettomasti kertoi muurahaisten tulevan joka vuosi.ovat kuulemma muutaman päivän ja sitten niitä ei näy.He eivät ole tehneet asialle mitään.
Mikä on myyjän vastuu tällaisissa asioissa?olisiko hänen kuulunut kertoa muurahaisongelmasta, sillä omalta kohdaltani voin sanoa, että en luultavasti olisi ostanut taloa jos täällä joka vuosi on muurahaisongelma.ja jos rakenteissakin on vikaa?

No nyt en kaipaa kuin hyviä neuvoja miten päästä muurahaisista eroon sellaisilla aineilla, joita vauvaperheessä voidaan käyttää?

muurahaisiin kyllästynyt
 
Me asumme vanhassa Omakotitalossa ja kyllä nämä Murkut ovat joka kesäinen ongelma, Me olemme ottaneet pistorasioita ym paikkoja auki ja myrkky suihkaus sinne.. Voin kertoa,että kyllä ne pian häipyvät ja voin myös todeta,etten minäkään niiden ystävä ole! :flower:
 
Kanelia nurkkiin sisällä.
Ja myrkyt ulkoseinien vierustoille.
Ei meillä ainakaan ole ongelmia talon rakenteissa vaikka muurahaisia on.Kyllä niitä tulee jos tullakseen vaikka olisi miten uusi tai vanha talo.<br><br>
 
Ensin ostat sitä baygonin muurahaissirotetta ja pistät sitä kivijalan ympärille. No sehän on kyllä myrkkyä, mutta tehokasta.
Jotkut vannovat seetripuun paloihin, joita saa vissiin wildlife-tavaraa myyvistä liikkeistä ainakin. Em. myrkyllisyydestä en tiedä, mutta muistaakseni on ns. vaaraton vaihtoehto, kun niitä olen kuullut lapsiperheisiin suositeltavan ja ovat myöskin ´kaunis´ vaihtoehto kun niitä on kaikkia sydämen ja nallen yms muotoisia, voi laittaa jalkalistan päälle koristeeksi. ;)
 

Yhteistyössä