Mulla on nyt menos rv 32+3 ja olo on melkoisen tuskallinen. Kuinka tätä kestää vielä monta viikkoa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja HippuTAR
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

HippuTAR

Vieras
Toivottavasti kuitenkin kestää vielä monta viikkoa kun viime päivinä on tullu sellanen tunne että tää taitaa syntyä etuajas.

Kaikki vauvan tavarat ja vaatteet on vielä hankkimatta enkä mä jaksa enkä pysty lähtemään mihinkään kaupoille. netistä oon yrittänyt etsiä mutta ei oikein löydy mieleisiä tai sit ne on turhan kalliita.

Tää on jo meidän neljäs lapsi mutta kerkesin hävittää kaikki varusteet ku alunperin ei pitänyt enempää lapsia tulla, pinnasänky ja hoitopöytä on.

Edellisis raskauksis ei oo ollu mitään tällästä ongelmaa, korkeintaan pari viimestä viikkoa on ollu vähän hankalia. Nyt häpyliitosta särkee niin että tuntuu että halkee kohta. Kävellessä alkaa heti supistella. Koko ajan on sellaanen tuskaanen olo ja varsinkin jos erehtyy syömään jotain. Aiemmin oon saanu yöt kuitenkin nukuttua ihan hyvin mutta viime yönä heräsin supistukseen, onneksi, niitä ei sitten enempää tullut.

Sori sekava teksti, pakko vaan oli johonkin purkautua.
 
Itselläni rv 31+3 ja samanlaisia tuntemuksia eli lonkkia ja selkää särkee, pienestäkin liikkeestä supistelee. Henkeä ahdistaa, tuntuu ettei saa normaalisti happea ja älytön väsymys ( hb matala). Olen toista kertaa raskaana ja ekalla kerralla olin kyllä tässä vaiheessa vielä ihan hyvässä kunnossa. Ahdistaa ajatus siitä, että laskettuun aikaan on vielä 2kk.
 
Mun ei tarvi edes odottaa loppuun asti koska tämä lapsi syntyy sektiolla. Toisaalta synnyttäisin mieluummin alakautta mutta eipä täs voi valita.
Tekemistä olis vielä vaikka kuinka paljon ennen vauvan syntymää mutta kun jo ihan noi normi siivoukset yms. tuntuu melkein mahdottomalta.
Tokihan monilla raskausaika on paljon vaikeampi mutta kun ei se mun oloa yhtään helpota.
 

Yhteistyössä