Muiden kommentit vauvan nimestä – ÄRSYTTÄÄ!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kompsis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kompsis

Vieras
Olemme nimenneet poikamme ja sukulaisten kommentointi ÄRSYTTÄÄ.

Tässäpä esimerkkejä:

Ette kai te nyt tuollaista nimeä, ihan hirveä/ Kuulostaa ihan lihavan pojan nimeltä (teinin suusta tämä)/ No onneksi ette laittaneet sitä ensimmäistä vaihtoehtoa, se oli ihan kamala nimi/ Epäuskoista naurua/ jne. jne.

Pojallamme on aivan tavallinen, suomalainen nimi – ei suinkaan mitenkään liian erikoinen tmvs. Miksi ihmeessä ihmisten on pakko päästä kommentoimaan jo annettua nimeä jotenkin negatiivisesti? Rehellisyys ei todellakaan aina ole hyve, välillä olisi ihan kohteliasta pitää suunsa kiinni, jos ei jostakin tykkää.

Toki positiivistakin palautetta on tullut, ihmettelen vaan mikä tarve ihmisillä on kertoa mielipiteensä jo annetusta nimestä. Vanhemmathan sen päättävät ja kaikilla on oma makunsa.
 
[QUOTE="mei";29984441]Huh.
No kyllä meidänkin pojan nimeä haukuttiin koiran nimeksi. Haukkuja oli menestyvä perheenisä..[/QUOTE]

Niin meidänkin pojan nimeä haukuttiin yhden vanhan ihmisen toimesta. Alkaa P-kirjaimella. :D
 
Tuollaisille kommentoijille voisi sanoa ihan tyynen rauhallisesti, että: "Katsos kun nämä nimijutut ovat ihan makuasioita, ihan kuin sekin mistä ruosta kukin sattuu pitämään."
Ja lisäisi vielä että "esimerkiksi, minun mielestäni tuo sinunkin nimesi on aivan typerä, enkä ikinä antaisi sitä omalle lapselleni, mutta sinun vanhempasi ovat kuitenkin siitä tykänneet ja eikös se ole hyväkin, että me ihmiset olemme erilaisia ja erinimisiä." :D
 
Ihmiset ovat joskus aivan käsittämättömän ajattelemattomia laukoessaan mielipiteitään asioista jotka eivät oikeastaan edes heille kuulu.
Minä varmaan aloittajan tilanteessa heittäisin "no hyvä että sinusta tämä nimi on tyhmä, nyt ei tarvitse miettiä olisitko halunnut oman lapsesi nimeksi tämän saman nimen".
 
Monella on hukassa se taju asiassa kun asiassa että ääneen ei tartte laukoa vaikkei asia itseä miellyttäisikään. Oli se asia nimi tai mikä tahansa. Toisilla ap on jokatapauksessa tarve pamauttaa mielipiteensä.
 
Kyllä meidänkin lapsen nimestä on sanottu "sehän kuulostaa ihan koiran nimeltä, sopisi jollekin villakoiralle tai bichonille", mutta ei me siitä loukkaannuttu, eikä sanojakaan mielestäni sanonut pahalla. Myös erikoiseksi sanottu, mutta ihan kalenterista löytyvä nimi kuitenkin on. Ei tämän ikäisillä niin yleinen.

Itse en ota tuollaisia kommentteja arvosteluna vaan mielipiteinä ja jokaisellahan saa olla omat mielipiteensä. Jotkut toki loukkaantuvat kuullessaan niitä.
 
Me tiesimme jo nimiä antaessamme muutaman koiran ja kissan, joilla on sama nimi kuin lapsillamme. Ihan sama. Jos menee nimi viranomaisilla läpi, se kelpaa ja muiden mielipiteillä ei ole väliä.
 
Itse en ota tuollaisia kommentteja arvosteluna vaan mielipiteinä ja jokaisellahan saa olla omat mielipiteensä. Jotkut toki loukkaantuvat kuullessaan niitä.

niin, aika pikkumaistahan se on loukkaantua toisten mielipiteistä. olisi tämäkin maailma parempi paikka, jos voisi ihan avoimesti kadulla kulkea ja kommentoida ihmisten rumia neniä, epäistuvia housuja, kamalia kampauksia tai typeriä värivalintoja lastenvaatteissa. saati sitten juuri tuo, jos joku on tykännyt nimestä, joka minusta on ihan idiootti. ja antanut sen vielä lapselleen.
 

Yhteistyössä