Mökin rakentaminen ja kustanukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mökkiläinen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mökkiläinen

Vieras
auttaakaa tietävämmät vähemmän tietävää ! :)

Paljonko maksaa mökki? Jos ajatellaan että mökkipaketin peruspaketin hinnaksi tulee vaikka 18.000 e. Jos on jo tontti valmiina. Tietä tehtävä n. 100 m. mökkiin ei vedetä sähköjä, eikä vesijohtovettä. Ulkohuussi ja puusauna. Noin talkoohengellä siis. Kuinka rikas sitä pitää mökin rakentajan olla tai varautua olemaan. Tarkoitus tulla ns. talviasuttava, eli eristevillat väliin ja mitä muuta lie.

Edes karkea-arvio? :)
 
Nyt sä olet väärällä foorumilla... ja ihan oikeasti, ei sitä kukaan voi teille täältä kertoa.
Mutta tien teko voi maksaa enemmän kuin toi peruspaketti, Mitä tohon peruspakettiin kuuluu? Onko siinä jo villat, perustus. Tontilla raivaustyöt.
Mä sanoisin että about 40-60 te.
 
Aika vaikea antaa minkäänlaista arviota noilla tiedoilla. Tienrakentaminen voi maksaa mitä tahansa lähes ilmaisesta erittäin kalliiseen riippuen maaperästä. Hyvällä kangasmaalla riittää kun ajaa parikertaa vähän raskaammalla henkilöautolla, suolla taas saa rakentaa monta kerrosta perustuksia. Sama rakennusten suhteen, eli maaperästä riippuu kovasti. On ihan eri asia rakentaa kalliolle, kuin hiekkamaalle tai suolle. Se ettette aita sähköjä ja vesijohto voi tulla yllättävänkin kalliiksi. Nykyäänkin kun harmaatkin vedet on käsiteltävä, eli vähintään joutuu rakentamaan imeytyskenttiä tai tyhjennettäviä kerureita.

Aloita selvittämällä maaperätyyppi ja sen jälkeen tutustu rakennusjärjestykseen kunnan nettisivuilla.
 
maaperä on kangasmaata, tien teko ei sinällään ollut olennainen asia, kun tietä ei välttämättä edes tarvitse tehdä. Mutta pitänee lähteä muille foorumeille selvittelemään. kiitos kuitenkin.
 

Yhteistyössä