Mitenhän sitä sitten kehittelisi ihan omanlaisensa joulun? :)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jukupätkä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

Jukupätkä

Vieras
Minä olen aina, lapsesta saakka, ollut jouluihminen. Rakastan sitä suunnittelua ja tunnelmaa.
Vanhin lapsistamme on 6 vuotias ja joulut ollaan vietetty minun vanhempieni luona aina. Tai aattoilta ollaan oltu heidän tykönään, joulupäivät sitten miehen vanhempien luona.
Mitään kovinkaan ihmeellistä jouluun ei ole koskaan kuulunut. Ei siis olla syöty hirmu kalliilta astioilta, ei laulettu yhdessä joululauluja tai luettu evankeliumia.
Mutta jotain aivan ihanaa tunnelmassa on ollut silti.
Aattopäivä on jotensakin kulunut niin että aamulla rauhassa noustaan ylös ja katsellaan lasten kanssa joulupukin kuumaalinjaa. Tontut ovat yöllä tuoneet joulukuusen alle lapsille paketit joita ollaan sitten availtu heti aamusta :)
Sitten ollaan käyty minun isovanhempieni luona pistäytymässä ja joulutunnelmaa viemässä. Hautausmaalla ollaan käyty myös jo aamupäivällä.
Tuon reissun jälkeen ollaan sitten kamppeinemme siirtyneet vanhempieni luo jossa ollaan vaan rennosti oleiltu, lapset katsoneet lastenohjelmia, laittaneet ruoat - syöneet, ja saunoneet.
Ollaan vain odoteltu iltaa ja joulupukkia jännittyneinä lasten kanssa :)
Tosi mukavaa ja ihanaa ollut.

Nyt kuitenkin ekaa kertaa meillä on ikioma ja iso talo johon mahtuisi vaikka koko naapurusto ja suku paikalle :D
Ja voitaisiin siis keksiä jotain ihan omia joulutraditioita :)
Mutta mitä ne voisivat olla? Toisaalta ei enää innostaisi siirtää lahjoja, kylpytarvikkeita jne. aattoillaksi toiseen paikkaan kun nyt suku mahtuisi myös meille ja vältyttäisiin siltä hirmuiselta raahaamiselta että ensin lahjat viedään paketoituina mummilaan ja illalla avattuina takaisin kotiin.

Mutta mitkä ovat teille tärkeitä joulumielen tuojia? :)
Voisin ehkä löytää sieltä jotain vinkkejä :)
 
Mulle joulu tulee siitä kotona olemisesta. No ok, olen ollut töissä aika monena jouluna, tai mies on ollut töissä jos mä olen kotona. Mutta se, ettei tarvitse lähteä raahautumaan kaikkia sukulaisia läpi joulupyhinä, helpottaa ja rauhoittaa mieltä. Aatto on rauhoitettu kotona ololle ja lapsille, joulupäivänä ja tapanina sitten voidaan pistäytyä mummoloissa.

Aikoinamme mekin käytiin aatto viettämässä joko mun tai miehen vanhemmilla. Mutta koko ajan tuntui, ettei se ollut meidän juttu. Joten jossain vaiheessa ilmoitettiin, että aattona emme liiku kotoa mihinkään, nähdään heitä sitten muina päivinä. Eikä mitään ongelmia ole ollut.

Tämä ei ehkä auttanut sua, koska tykkäät viettää aattoa sukulaisten kanssa :)
 
me ainakin vietetään ekaa kertaa joulu omassa kodissa. Apn: kirjoitus tuntui kovinkin tutulta. Eli meilläkin on kuskailtu ympäri pitäjiä rojuja ja romuja. Tänä vuonna ollaan oman poppoon kera kotona ja omat jouluperinteet alkakoon tulla täytäntöön. Muina joulun pyhinä voidaan käysä kylästelemässä.

Jos haluat porukan kasaan, lähetä jonkinmoiset kutsut jo nyt koska moni suunnittelee meidän tavoin joulua jo tähän aikaan!
 

Yhteistyössä