Miten usein...?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja katie-
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

katie-

Aktiivinen jäsen
06.07.2007
3 161
0
36
Kuorevaara
...teidän 3kk vanhat vauvat syö..? Syövätkö jo kiinteitä ja vellejä? Jos syö niin paljonko menee päivässä?

Ja sitten vielä kauanko ovat päiväsaikaan kerralla hereillä..?

Täällä poika jaksaa korkeintaan sen 1-1/2 h olla kiltisti hereillä ja sit nukkumaan.. Et päivät menee tunti valvoen ja tunti nukkuen ja sitä rataa n.8 asti ja sit huutojen kanssa nukkumaan :/
 
Meillä 3,5kk syö korviketta noin 2-3 tunnin välein päivällä. Yöt menee syömättä. Kokeilin maissivelliä noin viikon niin että kerran päivässä annoin korvikkeen seassa. Ei pidentänyt ruokaväliä ja lopetin antamisen. Toi taitaa olla herkkävatsainen tai jotain.. Vellin lopettamisen yksi syy oli, josko se aiheutti pahemmat huudot.
Korviketta menee noin 7-8 dl päivässä, 100-180ml/kerta, en ole enää pitänyt kirjaa.
 
No mie nyt vastaan, vaikka meidän poika tuleekin jo huomenna 5kk, tää siis sen mukaan, että miten meil mentiin 3kk iässä. :)
Meillä ruvettiin maistelemaan soseita pari päivää ennen kuin tuli 3kk täyteen, ja siinä vaiheessa aloin kans pientä rytmitystä tehdä ruokailuun, että olis suht säännölliset ruokailuajat.
Maitomääriä en osaa sanoa, kun tissillä mentiin/mennään edelleen.
Mut kutakuinkin näin mentiin:
Aamulla yhdeksältä tissiä
Puoliltapäivin maisteltiin sosetta (aika nopeesti rupesi menemään ½prk sosetta) ja sit tissiä lisäks
Kolmen aikoihin tissiä
Viiden aikoihin taas maisteltiin vähän sosetta ja tissiä päälle
Illalla kahdeksalta perunaporkkana tai maissivelliä 120-200ml.
Yöllä tissiä pari-kolme kertaa.

Nyt viiden kuukauden iässä mennään samalla "rytmillä", mut aamulla syödään lisäksi puuroa, ja annoskoot on nyt vähän isompia, että kerralla saattaa mennä purkillinenkin ruokaa :)
 
Meillä tuntuu et ei o minkään näköstä rutmiä tullu.. Tunnin nukkuu noin ja tunnin valvoo.. Joka heräämisen jälkeen syö ja näin iltaan asti... Sit jonain päivänä saattaa nukkuu yhet 3h päikkäsit ja toisena päivänä valvoo älyttömästi..
 
Katie älä hätäile, jollei teillä ole vielä rytmiä. Meillä poika melkein 4 kk ja rytmi on hakusessa! Jossain vaiheessa meillä oli mahtava rytmi, mutta mikä lie senkin sekoittanut. Ainoa rytmi mikä meillä on, että illalla samoihin aikoihin sänkyyn (vaikkei nukkuisikaan) ja yöllä syö aina samoihin aikoihin.
 
3,5-kuukautinen meillä, valvoo 1,5-2h ja sitten "laitettava" nukkumaan. Muuten alkaa armoton känkkäily :kieh: Unet ovat päiväsaikaan alle tunnin mittaisia, yhdet pidemmät unet nukkuu puolen päivän maissa.
Yöllä meillä syödään edelleenkin 2-3 kertaa. Rintaa, korviketta ja pari velliannosta päivässä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja liirah:
Katie älä hätäile, jollei teillä ole vielä rytmiä. Meillä poika melkein 4 kk ja rytmi on hakusessa! Jossain vaiheessa meillä oli mahtava rytmi, mutta mikä lie senkin sekoittanut. Ainoa rytmi mikä meillä on, että illalla samoihin aikoihin sänkyyn (vaikkei nukkuisikaan) ja yöllä syö aina samoihin aikoihin.

Niin no eihän näin pienellä kyllä vielä välttämättä ookkaan tai tarviikkaan olla kovin kummosta rytmiä.. Mut ainoo täälläkin et yöllä syö aina suurinpiirtein samoihin aikoihin.. (2 ja 5 aikoihin)

 
Meillä 3kk poika ja täysimetys, rytmi tällainen:

Aamulla herätys klo 7.30,
syö klo 8.30
nukkumaan klo 9.00
syö klo 12.30
pienet unet klo 14-15
syö klo 15
unet klo 16-17
syö klo 17
nukkuu klo 18-19
syö klo 19
seurustelee ja iltapuuhat;pesu, unipuku yms.
syö klo 20.30
nukkumaan klo 21 ja yöllä herää klo 5 syö ja nukahtaa
syö klo 7 torkahtaa ja herää lopulta klo 7.30
 
meillä tyttö 3kk 1vko.nyt kas viikkoa soseita syöty.vellejä en oo antanu.kaks sosepurkkia menee päivässä.päivällä pottua ja illansuussa hedelmää, lisäksi päiväsaikaan 5-6kertaa nan-korviketta 150-180ml kerralla.yöt nukkuu 22-9 ilman syöntiä.illalla nukahtaa omaan sänkyyn.täytyy sanoa et harvinaisen rauhallinen pakkaus tämä lapsi vatsavaivaisen siskon jälkeen:)
kaikki helpottaa ajan mittaan usko pois!päiväunissa ei mitään hirveen selkeää rytmiä oo.3-5unet päivässä riippuu pituudesta.
 

Yhteistyössä